Wioślarstwo – PŚ: Dziesięć osad walczy dalej. Udany początek Polaków

W szwajcarskiej Lucernie zainaugurowane zostały dziś finałowe regaty o Puchar Świata w wioślarstwie. Z dobrej strony pokazali się biało-czerwoni. Dziesięć z jedenastu polskich osad zachowało szanse walki o medale.

Jedyną polską osadą, która już dziś zapewniła sobie udział w finale A była kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej – Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak. Aktualne mistrzynie Europy do połowy dystansu płynęły na trzeciej pozycji. W drugiej części dystansu zdołały wyprzedzić Niemki i ostatecznie przypłynęły na drugiej lokacie (7.10,68) za dwójką Nowej Zelandii (7.06,68). Do finału A awansowały dwie pierwsze osady. W drugim przedbiegu triumfowały Brytyjki (7.11,26) przed Rosją (7.12,18).

Nadal szanse na finał A zachowała nasza męska dwójka podwójna wagi lekkiej. Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w swoim przedbiegu zajęli trzecią lokatę za Włochami (6.29,15) i Belgami (6.32,44). Swojej szansy na awans do półfinału musieli poszukać w repasażach. Tam zwyciężyli przed Japonią i Kanadą.

Znakomicie spisali się Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup z dwójki podwójnej. Polska para zwyciężyła w przedbiegu eliminacyjnym z czasem 6.20,63 i pewnie awansowała do półfinału. Warto dodać, że bezpośredni awans wywalczyli jedynie zwycięzcy.

W jutrzejszych repasażach popłyną nasze czwórki podwójne, które zajęły w swoich przedbiegach drugie lokaty (do finału A awansowali zwycięzcy). Do finału A nie udało się awansować również kobiecej czwórce bez sterniczki. Monika Ciaciuch, Maria Wierzbowska, Anna Wierzbowska i Joanna Dittmann (6.38,46) musiały uznać wyższość osadzie Rosji (6.37,02), która awansowała obok zwyciężczyń drugiego przedbiegu, Holandii (6.25,42). Polski powalczą w jutrzejszym repasażu.

Podobny los spotkał także męską ósemkę. Nasza najdłuższa osada zajęła czwarte miejsce (5.42,54) w przedbiegu i jutro powalczy o finał A w repasażu. Wygrali Niemcy (5.35,04) przed Wielką Brytanią (5.36,16) i obie popłynął w finale.

W męskim skiffie wagi lekkiej Artur Mikołajczewski awansował dziś najpierw do ćwierćfinału, a następnie do półfinału. W drugiej fazie zmagań Polak był drugi (7.22,91) i przegrał jedynie z Szwajcarem Schmidem (7.19,81). Do półfinału awansowało trzech najlepszych wioślarzy.

Do tej fazy rywalizacji nie awansował  Natan Węgrzycki – Szymczyk. Polak  ćwierćfinale był czwarty (7.04,17) i przegrał z Ondrejem Synekiem (7.20,17), Angelem Rodriguezem (7.22,17) i Finam Robertem Venem (7.23,48).

Nieco lepiej poszło naszym jedynkarkom wagi lekkiej. Joanna Dorociak i Sylwia Zimnicka nie zdołały uzyskać awansu do półfinału z przedbiegu, ale zrobiły to w repasażu. Dorociak wygrała swój wyścig, a Zimnicka byłą trzecia. Obie zobaczymy więc w półfinale.