Wioślarstwo – PŚ: Rozpoczynamy sezon poolimpijski, 12 osad na starcie

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Dwanaście polskich osad weźmie udział w Belgradzie (5-7 maja) w pierwszych w tym sezonie regatach o Puchar Świata. Kadra biało-czerwonych będzie jedną z najliczniejszych ekip. Większość osad wystąpi jednak w eksperymentalnych składach. 

W Belgradzie najbardziej możemy liczyć na czwórkę podwójną mężczyzn. Czwarta osada igrzysk w Rio wystąpi w składzie niezmiennym od czasu regat olimpijskich. Mateusz Biskup, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski i Wiktor Chabel powalczą z sześcioma osadami m.in. brązowymi medalistami z Rio, Estończykami oraz piątą osadą igrzysk – Wielką Brytanią.

Ważną kwestią jest to w jakich składach wystartują poszczególne osady. W ekipie Estonii zabraknie dwóch medalistów z Rio. Allar Raja i Tonu Endrekson będą ścigać się od tego sezonu w dwójce podwójnej. W większości innych osad sytuacja wygląda podobnie – Zwykle w roku poolimpijskim dokonuje się sporo zmian, jedni zawodnicy chcą odpocząć, jeszcze inni kończą kariery. Trenerzy rozpoczynają budowę nowych osad z myślą o następnych igrzyskach – oznajmił Aleksander Wojciechowski, trener kadry wioseł krótkich.

W stolicy Serbii zabraknie naszych złotych medalistek z Rio – Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej oraz Natalii Madaj (W2x), które w 2014 roku wywalczyły w Belgradzie tytuł mistrzyń Europy. W składzie czwórki podwójnej kobiet (W4x) zobaczymy dwie brązowe medalistki igrzysk w Rio – Agnieszkę Kobus i Marię Springwald, uzupełnione dwiema dwukrotnymi młodzieżowymi mistrzyniami świata Martą Wieliczko i Katarzyną Zillmann. W podobnej sytuacji kadrowej są najgroźniejsze rywalki Polek, srebrne medalistki z Rio, Holenderki. U zawodniczek z kraju tulipanów ze składu olimpijskiego „ostały się” jedynie Nicole Beukers i Inge Janssen.

W lipcu 2007 roku Międzynarodowy Komitet olimpijski z programu igrzysk w Tokio wykreśli najprawdopodobniej męską czwórkę bez sternika wagi lekkiej i w jej miejsce zostanie wpisana kobieca czwórka bez sternika. W efekcie do regat w Belgradzie nie została zgłoszona żadna czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn. Natomiast w nowej konkurencji olimpijskiej – czwórce bez sterniczki – Polki pojawią się w składzie Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna i Maria Wierzbowskie. Rywalkami naszych dziewczyn będą Holenderki oraz dwie białoruskie osady.

Regaty w Belgradzie rozpoczną się jutro od przedbiegów eliminacyjnych. Finały A zaplanowane są na niedzielę.

Kadra

Kobiety

Osada Skład
jedynka wagi lekkiej Joanna Dorociak
dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak
czwórka bez sterniczki Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska
czwórka podwójna Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann

Mężczyźni

Osada Skład
jedynka wagi lekkiej Artur Mikołajczewski
jedynka Maciej Zawojski
dwójka podwójna wagi lekkiej Jerzy Kowalski, Miłosz Jankowski
dwójka bez sternika Krystian Aranowski, Piotr Juszczak
dwójka bez sternika II Karol Leszczyński, Filip Leszczyński
dwójka podwójna Adam Wicenciak, Dominik Czaja
czwórka podwójna Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mateusz Biskup
ósemka Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Bartosz Modrzyński, Daniel Trojanowski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password