Wioślarstwo – PŚ: Zwycięstwo Mikołajczewskiego w skiffie. Pięć osad w finale A

Artur Mikołajczewski zwyciężył w rywalizacji skiffistów wagi lekkiej podczas finałowych regat Pucharu Świata w wioślarstwie, które odbywają się w Lucernie. Była to druga wygrana naszego reprezentanta w tym sezonie. Zawodnik Gopła Kruszwica triumfował również w Poznaniu. Jutro o medale powalczą pozostałe nasze osady. W finale A wystąpi pięć naszych załóg.

Polak już w półfinale zanotował dobrą formę. Nasz reprezentant pewnie wygrał z czasem 7.01,20 pokonując Nowozelandczyka Dunhama (7.02,75) oraz Chorwata Hrvata (7.02,90). W finale Polak rozpoczął spokojnie długo plasując się na trzeciej pozycji. W drugiej części dystansu zaczął przesuwać się do przodu i na ostatnich 500 m osiągnął prowadzenie. Zwyciężył z czasem 6.54,59. Srebro zdobył Szwajcar Schmid (6.56,36) a brąz Węgier Galambosa (6.56,44).

Mocne były dziś nasze dziewczyny z czwórki bez sterniczki. Brązowe medalistki PŚ  Poznaniu zwyciężyły w dzisiejszym repasażu i pewnie awansowały do jutrzejszego finału A.  Podopieczne trenera Jakuba Urbana uzyskały wynik 6.40,10 i pokonały Kanadę (6.41,79), Holandię (6.43,18) oraz Wielką Brytanię (6.47,91). W najlepszej szóstce zabrakło miejsca dla Francji (6.49,15). Wczoraj swoje przedbiegi wygrały ekipy Australii i Rosji. Polki wystąpiły w składzie: Monika Ciaciuch, Maria i Anna Wierzbowskie oraz Joanna Dittmann.

W repasażu zwyciężyła także kobieca czwórka podwójna. Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann prowadziły bieg od startu do mety i uzyskały wynik 6.29,07. Drugie były Brytyjki (6.31,72) a dalej finiszowały Niemki (6.34,93) i Australijki (6.51,65). W ślady koleżanek z reprezentacji poszli Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Dariusz Radosz i Adam Wicenciak z czwórki podwójnej. Polacy w repasażu ulegli jedynie osadzie Nowej Zelandii o 0,20 s, zajmując drugą lokatę z czasem 5.46,40. Trzecią lokatę zajęli Niemcy (5.49,81).

W bardzo dobrym stylu do finału A „wpłynęli” Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Nasza dwójka podwójna stoczyła bardzo zaciętą i co najważniejsze, skuteczną walkę z Włochami o zwycięstwo w półfinale. Podopieczni Aleksandra Wojciechowskiego wgrali dzięki znakomitej końcówce dystansu, gdzie wyprzedzili swoich rywali. Polacy uzyskali czas 6.17,47. Drudzy byli Włosi (6.18,03), a trzeci Szwajcarzy (6.19,73). W drugim półfinale wygrała Nowa Zelandia (6.18,95), przed Białorusią (6.21,58) i Argentyną (6.22,82).

W finale B popłyną Miłosz Jankowski i Jerzy Kowalski (dwójka podwójna wagi lekkiej) a także męska ósemka. Nasz duet w półfinale był szósty (6.36,51). Identyczne miejsce w repasażu wywalczyła nasza najdłuższa osada (5.43,21).

Start na półfinałach zakończyły również nasze panie w skiffie kobiet wagi lekkiej. Joanna Dorociak była piąta, a Sylwia Zimnicka uplasowała się na szóste pozycji. W finale B wygrała Dunka Holmegaard (7.50,59), przed Joanną Dorociak (7.51,83) a szóste miejsce zajęła Sylwia Zimnicka (8.12,59). W finale C jedynek startował dziś Natan Węgrzycki-Symczyk. Były mistrz świata juniorów uplasował się na trzeciej pozycji (7.06,48). Wygrał Brytyjczyk Thomas Barras (7.02,21).