Wioślarstwo – Puchar Świata: Udany początek PŚ w Poznaniu

W bardzo udany sposób Puchar Świata w Poznaniu rozpoczęli polscy wioślarze. Po sesji porannej mamy już pewne cztery awanse do finałów A oraz dwie osady w półfinałach. Kolejne trzy o awans powalczą natomiast w repasażach.

Zawody Pucharu Świata wioślarzy na poznańskiej Malcie rozpoczęliśmy od startu kobiecych czwórek bez sternika. Już w pierwszym wyścigu udział wzięła zatem polska osada – Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann oraz siostry Wierzbowskie. Nasze reprezentantki zawody rozpoczęły bardzo spokojnie, a na półmetku trasy zajmowały czwarte miejsce, mając jednak bardzo niewielką stratę do prowadzących osad. To, co najważniejsze, rozegrało się zatem na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Tam Polki przyspieszyły, ale również rywalki nie dały za wygraną. Fenomenalnie finiszowały Australijki i to one wygrały inauguracyjny bieg. Nasze rodaczki ostatecznie zajęły czwartą lokatę, przegrywając jeszcze z dwiema osadami z USA.

Już chwilę później skupić mogliśmy się na rywalizacji jedynek wagi lekkiej kobiet. W tych zobaczyliśmy dwie reprezentantki Polski – Monikę Kowalską i Joannę Dorociak. Pierwsza z naszych rodaczek do końca walczyła o trzecie miejsce w biegu eliminacyjnym, a zatem możliwość kwalifikację do repasażu. Ostatecznie wywalczyła ją, wyprzedzając w końcówce biegu Norweżkę Annę Sture. Bieg zdominowała Szwedka Emma Fredh, która pewnie wywalczyła awans do półfinału. Bardzo podobnie przebiegł bieg eliminacyjny Joanny Dorociak. Tam zdecydowane prowadzenie objęła Patricia Merz (Szwajcaria), pewnie awansowała również Irlandka Denise Walsh. Nasza rodaczka natomiast, zajmując trzecią pozycję, uzyskała awans do repasażu.

Kolejnym spośród biało-czerwonych, który przystąpił do rywalizacji na Pucharze Świata w Poznaniu, był Artur Mikołajczewski. W pierwszej fazie biegu, świetnie płynęli Polak oraz Węgier Peter Galambos. Wydawało się, że to właśnie ta dwójka powalczy o bezpośredni awans do półfinału. Niespodziewanie jednak Galambos zdecydowanie osłabł, zwolnił i dał się wyprzedzić Brazylijczykowi Uncasowi Batiście. Sił w trakcie biegu nie stracił natomiast Artur Mikołajczewski, Nasz reprezentant utrzymał mocne tempo, które pozwoliło mu wygrać wyścig i zakwalifikować się bezpośrednio do półfinału.

Wielkie emocje – i awans – czekały nas również w rywalizacji dwójek podwójnych mężczyzn, w której udział wzięli Dominik Czaja i Adam Wicenciak. Przez długi czas na czele utrzymywały się cztery osady. Kwalifikację do półfinału wywalczyć mogły jednak tylko trzy z nich. Na szczęście końcówka należała do biało-czerwonych, którzy przyspieszyli i wygrali bieg, zapewniając sobie w ten sposób półfinał.

Bardzo dobrze poszło również naszym rodakom w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej. W rywalizacji kobiet Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak od samego początku biegu eliminacyjnego przewodziły stawce. W końcówce mocniejsze tempo narzuciły Brytyjki: Katherine Copeland i Emily Craig. Rywalkom ostatecznie nie udało się jednak wyprzedzić naszych reprezentantek, które – dzięki zwycięstwu w tym biegu – wywalczyły sobie bezpośredni awans do finału A.

Do szczęścia niewiele zabrakło również Jerzemu Kowalskiemu i Miłoszowi Jankowskiemu. Od startu polska osada płynęła w ścisłej czołówce. Finisz nie poszedł jednak po myśli biało-czerwonych, którzy zajmując trzecie miejsce musieli pogodzić się z uzyskaniem kwalifikacji tylko do repasażu.

Sesję poranną dzisiejszych zawodów z cyklu Pucharu Świata na poznańskiej Malcie, kończyły biegi czwórek. Z nich mogliśmy być szczególnie zadowoleni, gdyż zarówno panie (Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann), jak i panowie (Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup) spisali się na medal, zdecydowanie wygrywając swoje starty i zapewniając sobie kwalifikację do finału A.


Wyniki polskich osad w sesji porannej:

 W4-  Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska  awans do finału A
 LW1x  Monika Kowalska  awans do repasażu
 LW1x  Joanna Dorociak  awans do repasażu
 LM1x  Artur Mikołajczewski  awans do półfinału
 M2x  Dominik Czaja, Adam Wicenciak  awans do półfinału
 LW2x  Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak  awans do finału A
 LM2x  Jerzy Kowalski, Miłosz Jankowski  awans do repasażu
 W4x  Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann  awans do finału A
 M4x  Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup  awans do finału A

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password