Wioślarstwo: Sezon w Polsce zakończony

Rozegrane w sobotę i niedzielę Centralne Jesienne Regaty Kontrolne na poznańskiej Malcie oficjalnie zakończyły wioślarski sezon w Polsce. Zawody były okazją do sprawdzianu aktualnej formy czołowych zawodników kraju oraz poziomu przygotowań do nowego sezonu. Rywalizacja toczyła się w konkurencjach jedynek oraz dwójek bez sternika kobiet i mężczyzn.

Bardzo dobrze w końcówce sezonu spisuje się Mateusz Biskup. Zawodnik Unii Tczew całkiem niedawno zdobył srebrny medal Długodystansowych Mistrzostw Polski a w niedzielę został jedną z największych rewelacji zawodów w Poznaniu. Zwyciężył w dwóch z trzech rozegranych w weekend finałów A skiffistów. Dwukrotnie na drugim miejscu uplasował się mistrz świata juniorów Natan Węgrzycki-Szymczyk. Reprezentant AZS AWF Warszawa do wspomnianego dorobku dołożył również zwycięstwo w trzecim starcie, pokonując Wiktora Chabela (Posnania RBW) i wspomnianego już wcześniej Mateusza Biskupa (Unia Tczew).

W rywalizacji pań, dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła Monika Ciaciuch ( 1 i 3 finał A). Podopieczna Michała Kozłowskiego przegrała jedynie w drugim starcie finałowym. Pierwszą lokatę wywalczyła wówczas Joanna Dittmann (Lotto Bydgostia). „Monika to szlakowa srebrnej osady czwórki podwójnej młodzieżowych mistrzostw świata. Jej postawa w Poznaniu to miłe zaskoczenie” – powiedział trener kobiecej reprezentacji Marcin Witkowski.

W sobotę w dwójce bez sternika najlepszy wynik osiągnęli Tomasz Zagórski i Paweł Cięszkowski. Zawodnicy AZS Szczecin startowali w tym sezonie w czwórce bez sternika wagi lekkiej. W stolicy Wielkopolski wyprzedzili Konrada Wojewodzica i Mateusza Wilangowskiego (Wisła Grudziądz) oraz wioślarzy specjalizujących się na co dzień w ósemce – Piotra Hojkę i Mikołaja Burdę (LOTTO Bydgostia). Drugiego dnia dwukrotnie triumfowali Konrad Wojewodzic i Mateusz Wilangowski. Zwycięzcy z soboty uplasowali się na drugiej i trzeciej pozycji.

Rywalizację w dwójce bez sterniczki kobiet całkowicie zdominowały złote medalistki tegorocznych Długodystansowych Mistrzostw Polski – Anna i Maria Wierzbowska. Zawodniczki AZS AWF Kraków trzykrotnie sięgały po zwycięstwo, pokonując za każdym razem drugie w rywalizacji wioślarki AZS AWF Gorzów Wlk. – Maję Cylwik i Olgę Michałkiewicz. Trzecie lokaty przypadły parze Katarzyna Zillmann i Agnieszka Robaszkiewicz z AZS Energa Toruń.

W Poznaniu rywalizowała większa część krajowej czołówki wioślarzy. Do grupy wielkich nieobecnych regat możemy z pewnością zaliczyć brązowe medalistki mistrzostw świata z Korei Południowej: Magdalenę Fularczyk-Kozłowską, Natalię Madaj (RTW Lotto Bydgostia), Joannę Leszczyńską i Sylwię Lewandowską (WTW Warszawa).

„Na mój wniosek osada czwórki podwójnej została zwolniona z tych regat. Dziewczyny wykonały swoje zadanie, jakim było zdobycie medalu w mistrzostwach świata. Dopiero przed tygodniem, po odpoczynku, wznowiły treningi” – tłumaczył Marcin Witkowski.

Centralne Jesienne Regaty Kontrolne były ostatnimi zawodami tego sezonu w Polsce.  Stanowiły jednocześnie początek przygotowań do zimowych treningów i startów w przyszłym roku. Uzyskane wyniki pomogą trenerom we właściwym wyborze kadry na grudniowe zgrupowania a możliwość wspólnej rywalizacji młodzieżowców z seniorami, była bardzo ważnym elementem w cyklu treningowym młodych wioślarzy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password