Wioślarstwo: Zbudował potęgę kobiecego wioślarstwa, teraz potrzebuje nowych wyzwań

Potrzebuję nowych wyzwań, chcę poszerzać swoją wiedzę – w taki sposób argumentował rezygnację z pełnienia funkcji szkoleniowca kadry Polski kobiet w wioślarstwie, Marcin Witkowski. Trener złotych medalistek olimpijskich – Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj, podpisał kontrakt z niemiecką federacją. 

Szkoleniowiec otrzymał propozycję pracy od naszych zachodnich sąsiadów niedługo po powrocie z Brazylii. W czwartek w Berlinie podpisał wstępną umowę do końca roku, a od stycznia 2017 roku rozpocznie pracę, której zwieńczeniem mają być sukcesy w czasie igrzysk olimpijskich  w Tokio (2020). Jak przyznał, nie było łatwo dokonać wyboru – To była, a właściwie wciąż jest trudna decyzja. Ale wiem, że gdybym jej nie podjął, miałbym do siebie żal. Potrzebuję nowych wyzwań, chcę się uczyć i poszerzać wiedzę, by w przyszłości stać się lepszym trenerem. Być może – bogatszy o doświadczenia – wrócę do polskiej kadry – powiedział Witkowski.

Marcin Witkowski rozpoczął karierę w reprezentacji Polski w 2003 roku. Pierwszym sukcesem było szóste miejsce Julii Michalskiej-Płotkowiak w igrzyskach w Pekinie w 2008 roku. – Byliśmy wtedy tylko we dwoje, trener i ja. Usłyszałam, że jeśli zajmę miejsce w finale, to tylko wtedy trener dostanie pod opiekę cztery kolejne zawodniczki – wspomina Michalska-Płotkowiak. Cztery lata później w Londynie Julia wraz z Fularczyk-Kozłowską zdobyły brązowy medal. W Rio de Janeiro po medal sięgnęły aż dwie załogi Witkowskiego – złoto wywalczyła dwójka podwójna (Fulaczyk-Kozłowska, Natalia Madaj), a brąz – czwórka podwójna (Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Agnieszka Kobus).

Na stanowisku trenera kadry zastąpi go 37-letni Jakub Urban, także absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Po studiach rozpoczął pracę w Wiśle Grudziądz. Współpracował  z kadrą juniorów. Od 2013 do 2016 roku powadził kadrę młodzieżową. Pod jego kierunkiem czwórka podwójna kobiet zdobyła dwa złote i dwa srebrne medale młodzieżowych mistrzostw świata.

W 2015 oku Jakub Urban otrzymał specjalne wyróżnienie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej  w Warszawie Marcie Wieliczko, Oldze Michałkiewicz, Katarzynie Zillmann i Krystynie Lemańczyk oraz ich trenerowi Jakubowi Urbanowi wręczono Nagrody Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika za dobycie złotego medalu w czwórce podwójnej młodzieżowych mistrzostw świata w Płowdiw.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password