Wolniacy walczyli o kwalifikacje! Baran o krok od Londynu…

Dziś na matach w Taiyuan rozpoczęła się rywalizacja zapaśników w Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Pierwsi do walki stanęli zawodnicy w stylu wolnym – w sześciu kategoriach wagowych. Wśród nich piątka Polaków.

W rywalizacji w najlżejszej kategorii wagowej Adrian Hajduk musiał stoczyć walkę w 1/16 finału. Jego rywalem był Huy Ha Ngyn z Wietnamu, z którym – jak można się tego było spodziewać – nasz zawodnik dał sobie radę. Polak wygrał 3:0 (1:0, 1:0) i awansował do 1/8 finału. Tam stanął przed trudniejszym zadaniem, które niestety okazało się dla Hajduka niewykonalne. Zmierzył się z Uzbekiem Dilshodem Mansurovem. Walka była jednostronna – Uzbek wygrał 3:0 (1:0 i 6:0). Masurov dotarł jednak do finału (co było równoznaczne z przepustką na Igrzyska) – oznaczało to, że Hajduk powalczy o bilet do Londynu w repasażach. W pierwszej walce zmierzył się z Ukraińcem – Sergiyem Ratushnym. Okazało się, że o wywalczeniu kwalifikacji nie ma mowy. Polak przegrał 1:3 (1:1, 1:3, 1:4).

W kategorii 60 kg swój pierwszy pojedynek wygrał Rafał Statkiewicz. Polak pokonał 5:0 (2:3, 6:0) zawodnika z Republiki Południowej Afryki Gerta Coetze. W 1/8 finału stanął do walki z groźniejszym przeciwnikiem – reprezentantem Kigristanu – Bazarem Bazarguruevem i przegrał. Można było więc liczyć jedynie na repasaże i trzeba przyznać, że było blisko – Bazarguruev odpadł dopiero w półfinale rywalizacji.

Bardzo liczyliśmy na dobry występ Krysitiana Brzozowskiego. On swoją rywalizację rozpoczął od 1/8 finału, gdzie walczył z Chongyao Zhaniem z Chin. Niestety przeliczyliśmy się sromotnie, bo pan Krystian podtrzymał tradycję zawstydzających występów naszych wolniaków. Przegrał swoją walkę 1:3 (0:1, 4:0, 0:2) – tylko w drugiej rundzie zaprezentował poziom pozwalający mieć nadzieję na kwalifikację olimpijską – to było jednak zdecydowanie za mało. Miejsce w repasażach również nie przypadło mu w udziale – Chińczyk przegrał kolejną walkę z Mongołem Unurbatem Purevjavem.

Trudne losowanie miał Radosław Marcinkiewicz. Jego wygrana z Bułgarem Mihailem Ganevem byłaby dla nas naprawdę miłym zaskoczeniem. Niespodzianka jednak nas nie spotkała. Jakkolwiek walka miała przebieg wyrównany, to Polak był zapaśnikiem po prostu słabszym. Przegrał 0:3 (0:1, 0:1). On także o repasażach musiał zapomnieć w momencie, kiedy Ganev przegrał półfinałową walke z reprezentantem Wenezueli Jose Danielem Diazem Roberttim.

W kategorii 96 kg startuje dziś Radosław Baran, który w 1/8 finału zmierzył się z Rumunem Adrianem Recoreanem. Pan Radosław poprawił nam zdecydowanie humory, wygrywając swoją walkę 3:0 (3:0, 2:0). Jego rywalem był w ćwierćfinale Kirgiz Magomed Musaev. Polak powalczył, ale przegrał minimalnie 0:3 (0:1, 0:1). Pozostawało mu liczyć, że Musaev dotrze do finału swojej kategorii. Tak też się stało, więc Baran pozostał w grze o Igrzyska. W pierwszej rundzie repasaży Polak zmierzył się z reprezentantem Indii Mausamem Khatrim. Hindus okazał się dla naszego zawodnika rywalem do przejścia. Walka była zacięta, ale skończyło się triumfem Barana. W kolejnym pojedynku zmierzył się z Jae-Sung Kimem z Korei Południowej. Po wyrównanym spotkaniu lepszy od półfinalisty dzisiejszego turnieju okazał się nasz zawodnik! Polaka od Londynu dzielił już tylko jeden krok! O jego awansie rozstrzygnąć miał jednak bezpośredni pojedynek z Ukraińcem Valeriim Andriitseem. I niestety… To rywal Barana wywalczył dla swojego kraju bilet na Igrzyska.

Tym samym zmagania podczas pierwszego dnia Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego w Taiyuan możemy uznać za zakończone. Nie doczekaliśmy się dziś żadnych miłych niespodzianek i żeby zobaczyć jakiegokolwiek naszego zawodnika w stylu wolnym w Londynie, trzeba będzie walczyć o nominację za tydzień, w Helsinkach. Będziemy musieli mocno trzymać kciuki…

Przypomnijmy, że z każdej kategorii wagowej kwalifikacje dla swoich krajów wywalczy, z zawodów w Chinach, trójka najlepszych zawodników.

Dzisiejsze walki Polaków:

Styl wolny:

55 kg (23 zawodników):

1/16 finału: Adrian Hajduk – Huy Ha Ngyn (Wietnam)   3:0 (1:0, 1:0)

1/8 finału: Adrian Hajduk – Dilshod Mansurov (Uzbekistan)   0:3 (0:1, 0:6)

I runda repasaży: Adrian Hajduk – Sergiy Ratushny (Ukraina)   1:3 (1:1, 1:3, 1:4)

60 kg (27 zawodników):

1/16 finału: Rafał Statkiewicz – Gert Coetzee (RPA)   5:0 (2:3, 6:0)

1/8 finału: Rafał Statkiewicz – Bazar Bazarguruev (Kirgistan)   0:3 (0:1, 0:1)

74 kg (19 zawodników):

1/8 finału: Krystian Brzozowski – Chongyao Zhang (Chiny)   1:3 (0:1, 4:0, 0:2)

84 kg (27 zawodników):

1/8 finału: Radosław Marcinkiewicz – Mihail Ganev (Bułgaria)   0:3 (0:1, 0:1)

96 kg (20 zawodników):

1/8 finału: Radosław Baran – Adrian Recorean (Rumunia)   3:0 (3:0, 2:0)

1/4 finału: Radosław Baran – Magomed Musaev (Kirgistan)   0:3 (0:1, 0:1)

I runda repasaży: Radosław Baran – Mausam Khatri (Indie)   3:1 (0:1, 3:0, 1:0)

II runda repasaży: Radosław Baran – Jae-Sung Kim (Korea Południowa)   3:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Walka o trzecie miejsce: Radosław Baran – Valerii Andriitsev (Ukraina)   1:3(1:1, 0:2)

 

Wywalczone dziś kwalifikacje olimpijskie w poszczególnych kategoriach:

55 kg: Uzbekistan, Korea Północna, Korea Południowa

60 kg: Korea Południowa, Korea Północna, USA

66 kg: Indie, Gruzja, Ukraina

74 kg: Mongolia, Węgry, Chiny

84 kg: Wenezuela, Białoruś, Kazachstan

96 kg: Kirgistan, Azerbejdżan, Ukraina


Jutro do walki o olimpijskie przepustki przystąpią zawodnicy w najcięższej kategorii stylu wolnego (120 kg) i w stylu klasycznym. O lepszy występ, niż ten przed tygodniem – w Sofii, powalczą czterej nasi zawodnicy. Odbyło się już losowanie drabinek poszczególnych kategorii wagowych. Poniżej prezentujemy zestaw par pierwszych rund z udziałem Polaków.

Sobota 28.04.2012:

Styl klasyczny:

55 kg (20 zawodników):

1/8 finału: Dawid Ersetic – Kaki Ville (Finlandia)

60 kg (24 zawodników):

1/8 finału: Dawid Kareciński – Albert Baghumyan Aghazaryan (Hiszpania)

66 kg (28 zawodników):

1/16 finału: Edgar Melkumov – Taha Al Salihi (Irak)

74 kg (27 zawodników):

1/8 finału: Edgar Babayan – Konstantin Schneider (Niemcy)/Aliaksandr Kikiniou (Białoruś)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password