Wspinaczka sportowa – AMŚ: Historyczne zawody na przetarcie przed igrzyskami

Już jutro czworo polskich wspinaczy rozpocznie rywalizację w Akademickich mistrzostwach świata w Szanghaju. Historyczne, bo rozgrywane po raz pierwszy zawody, dla naszych reprezentantów będą pierwszą próbą sił przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

marcin-dzienskiAkademickie mistrzostwa świata, czyli zawody dla wspinaczy uczących się jeszcze w szkołach wyższych, zostaną rozegrane po raz pierwszy w historii światowej wspinaczki. Dla wszystkich zawodników będzie to zatem niebanalna okazja na zapisanie się w annałach tej dyscypliny. Nie dziwi zatem fakt, że na inauguracyjną edycję zawodów do Szanghaju przyjechało wielu znanych i utytułowanych wspinaczy.

Jedną z największych gwiazd mistrzostw będzie z pewnością Marcin Dzieński. Nasz mistrz świata w konkurencji na czas ma duże szanse by do swojego dorobku dorzucić kolejny krążek w złotym kolorze. W gronie kandydatów do medali w czasówkach będą także pozostali nasi reprezentanci – Anna Brożek, Klaudia Buczek i Michał Lewicki.

Co ciekawe nasi sprinterzy startować będą także w dwóch pozostałych konkurencjach – leadzie i boulderze. Jest to o tyle zaskakujące, że nasi kadrowicze na co dzień startują wyłącznie w sprintach i to na tej konkurencji skupiają się ich treningi. Start w prowadzeniu i na problemach boulderowych stanowić będzie jednak pewne rozpoznanie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tkio w 2020 roku. Debiutująca na najważniejszej imprezie czterolecia wspinaczka sportowa, rozegrana zostanie bowiem w formie wieloboju, składającego się z trzech konkurencji.