Wspinaczka sportowa – ME: Dominator Dzieński!

Mistrz świata mistrzem Europy! Marcin Dzieński we włoskim Campitello do Fassa wywalczył złoty medal Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej na czas.

W kwalifikacjach oglądać mogliśmy pięć naszych reprezentantek. Najlepiej spisała się Aleksandra Rudzińska, która z czasem 8,07 była czwarta. Dziewiąta pozycję zajęła Edyta Ropek (8,82), dwa miejsca niżej sklasfikowana została Anna Brożek (8,98), a 15. była Patrycja Chudziak (9,44). Do 1/8 awansować nie udało się jedynie 22. w kwalifikacjach Klaudii Buczek (10,65).

Wśród mężczyzn wysokie, czwarte miejsce zajął aktualny mistrz świata w tej konkurencji, Marcin Dzieński, który pokonał ścianę w dokładnie sześć sekund. 14. w kwalifikacjach był Rafał Hałasa (6,95). Na tym etapie ze zmaganiami pożegnał się natomiast Tomasz Sordyl (8,15), sklasyfikowany ostatecznie na 22. lokacie.

Fazę pucharową od początku torpedowały obfite opady deszczu i awarie platformy startowej, przez co kilka biegów musiało zostać powtórzonych.

Zupełnie nie przeszkodziło to Marcinowi Dzieńskiemu, który w pierwszej rundzie po bardzo wyrównanym starciu pokonał Włocha Leonardo Gontero 6,28-6,47. W ćwierćfinale nasz sprinter okazał się lepszy od Rosjanina Dmitrija Timofiejewa, który popełnił falstart. Półfinałowy triumf nad Ludovico Fossalim z Włoch (nie ukończył biegu) oraz finałowy nad Ukraińcem Daniłem Bołdyriewem 5,96-6,54 dał Dzieńskiemu miejsce na najwyższym stopniu podium tegorocznych Mistrzostw Europy.

W pierwszej rundzie po porażce z Bołdyriewem 6,44-6,00 odpadł Rafał Hałasa.

Pierwszą rundę dzięki falstartom rywalek udało się przejść Edycie Ropek i Klaudii Buczek. Anna Brożek w pojedynku z Jeleną Timofjejewą odpadła od ściany, natomiast Aleksandra Rudzińska minimalnie, 11,07-10,97 uległa Austriaczce Alexandrze Elmer. W ćwierćfinale Ropek poległa 12,83-8,32 Rosjance Julii Kaplinie, natomiast Buczek przegrała z inną zawodniczką Sbornej, Jeleną Remizową 10,11-9,58.