Wspinaczka sportowa – MŚJ: Aleksandra Kałucka pojedzie do Buenos!

Ostatnie dwa dni Mistrzostw Świata Juniorów, które odbywały się w Innsbrucku to zmagania w kombinacji, która już w 2020 roku w Tokio będzie konkurencją olimpijską. W zmaganiach Youth A biało-czerwonych reprezentowała Aleksandra Kałucka, zajmując 13. miejsce i dzięki temu z ostatniego miejsca Polka zakwalifikowała się do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires! 

Głównym zainteresowaniem ostatnich dni MŚ Juniorów w Innsbrucku obdarzyliśmy zmagania w kombinacji w kategorii Youth A. Po pierwsze – były to pierwsze zawody na których rozgrywano format olimpijski, według którego wspinacze będą rywalizować na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po drugie – w finale zameldowała się w każdej z płci 20-tka, z czego najlepsza 13-tka z finałów dostawała pewne miejsce w rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Buenos Aires. No i w końcu po trzecie – u kobiet mieliśmy w tej kategorii naszą przedstawicielkę – Aleksandrę Kałucką.

Rywalizacja zaczęła się od sprintu. Nasza reprezentantka w swojej najsilniejszej konkurencji spisała się nieźle, bo uzyskała czas 9,20 i przegrała tylko z Chinką Yiling Song (9,05) oraz Rosjanką Eleną Krasovskayą (9,19). Niestety, zdecydowanie gorzej poszło Polce w boulderze, gdzie zajęła przedostatnie 18. miejsce (1t1 2b2). Najlepsza w tej konkurencji była reprezentantka gospodarzy Sandra Lettner (4t10 4b7). Wszystko kończyło się rywalizacją w prowadzeniu. Po dwóch konkurencjach Polka była 9., ale szanse na pierwszą 13-tkę dość znacznie zmalały. Przez dużą część prowadzenia wydawało się, że Polka będzie mieć problem z awansem, ale mimo słabego 17. miejsca, Kałucka uzyskała 918 punktów i zajęła ostatnie dające kwalifikacje do Buenos 13. miejsce. Zawody zwyciężyła Austriaczka Sandra Lettner (40 punktów) przed Amerykanką Ashimą Shiraishi (52 punkty) i jej rodaczką Brooke Raboutou (135 punktów).

1. Sandra Lettner – Austria – 40
2. Ashima Shiraishi – USA – 52
3. Brooke Raboutou – USA – 135
==============================
13. Aleksandra Kałucka – Polska – 918

W rywalizacji juniorów A złoty medal zdobył Francuz Sam Avezou, który mimo że nie wygrał żadnej konkurencji, dwie z nich zakończył na podium i uzyskał 42 punkty. Sporą rywalizację o drugie miejsce stoczyli Filip Schenk z Włoch i Petar Ivanov z Bułgarii. Mimo słabego w wykonaniu Włocha speedu i dopiero 15. miejsca, potem Schenk wygrał boulder, by w prowadzeniu zająć 3. miejsce i z wynikiem 67,5 punktów zdobył srebro. Reprezentant Bułgarii zdobył 72 punkty i zdobył brąz.

1. Sam Avezou – Francja – 42
2. Filip Schenk – Włochy – 67,5
3. Petar Ivanov – Bułgaria – 72

W sobotę w ramach kombinacji zarówno dziewczyny jak i chłopcy w kategoriach Youth B oraz juniorskiej mierzyli się w finale kombinacji. Jako, że te kategorie wiekowe nie były objęte systemem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires, do finału kwalifikowała się tylko szóstka zawodników.

Faworytami klasyfikacji generalnej kombinacji juniorów byli Japończycy, ale nikt nie spodziewał się tak zaciętej walki dwóch zawodników z tego kraju. Po dwóch konkurencjach i pewnym zwycięstwie w speedzie oraz boulderze Meichi Narasakiego był on zdecydowanym liderem. W prowadzeniu zajął jednak dopiero czwarte miejsce (37), a punktami zrównał się z nim rodak Yoshiyuki Ogata, będąc 2. w speedzie i boulderze oraz zwyciężając prowadzenie (40). Ostatecznie jednak, dzięki większej ilości zwycięstw, lepszy okazał się Narasaki. 3. lokatę zajał Kai Lightner z USA, który w każdej specjalności kombinacji zajął 3. lokatę.

1. Meichi Narasaki – Japonia – 4
2. Yoshiyuki Ogata – Japonia – 4
3. Kai Lightner – USA – 27

Również dwie konkurencje u kobiet wygrała Austriaczka Laura Stockler. Po dwóch konkurencjach miała ona na koncie trzy oczka za zwycięstwo boulderze i trzecie miejsce w kombinacji, przegrywając z Rosjanką Iuliią Panteleevą – najlepszą w speedzie i drugą w boulderze. Rosjanka złoto przegrała jednak w prowadzeniu, gdzie zajęła dopiero 5. miejsce (35) , a największa rywalka była najlepsza (45+) i to ona zainkasowała złoty medal. Brąz przypadł w udziale Amerykance Margo Hayes, z olbrzymią stratą do pierwszej dwójki.

1. Laura Stockler – Austria – 3
2. Iuliia Panteleeva – Rosja – 10
3. Margo Hayes – USA – 45

W kategorii Youth B mężczyzn triumfował Rosjanin Semen Ovchinnikov, który rozpoczął zawody od drugiego miejsca w sprincie i porażki tylko z Japończykiem Ryoei Nukui (10,43 – 8,82), potem zajął również drugą lokatę w boulderze (4t5 4b4), by rywalizację zakończyć 3. lokatą w prowadzeniu (41), co dało w sumie 12 punktów (mnożnik trzech miejsc we wszystkich konkurencjach) i pierwsze złoto zawodów w kombinacji. Na drugiej lokacie zawody z 18 punktami zakończył zwycięzca boulderu Rei Kawamata, który jednak szanse na złoto pogrzebał w prowadzeniu, gdzie był ostatni. Brąz przypadł w udziale Innemu Japończykowi Hidemasie Nishidzie – najlepszemu w prowadzeniu (46+), ale dopiero 4. w boulderze i 6. w speedzie, co dało w sumie 24 punkty.

1. Semen Ovchinnikov – Rosja – 12
2. Rei Kawamata – Japonia – 18
3. Hidemasa Nishida – Japonia – 24

Prawdziwie japońską dominację zobaczyliśmy też w kategorii Youth B kobiet, gdzie medale zainkasowały tylko zawodniczki z tego kraju. Dwie konkurencje wygrała Natsuki Tanii. W finale speedu pokonała ona swoją rodaczkę Futabę Ito (11:99 – 12,23), a w finale prowadzenia zwycięstwem podzieliła się z Inną swoją rodaczką Ai Mori. Końcowy rezultat złotej medalistki wyniósł więc tylko 3 punkty. Na drugiej lokacie uplasowała się Mori (7,5), a trzecia była Ito (18 punktów).

1. Natsuki Tanii – Japonia – 3
2. Ai Mori – Japonia – 7,5
3. Futaba Ito – Japonia – 18

 

Radosław Kępys541 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password