Wspinaczka sportowa – MŚJ: Kałucka mistrzynią świata!

Aleksandra Kałucka została w Innsburcku mistrzynią świata juniorek w konkurencji na czas! To pierwszy medal naszej reprezentacji w tych zawodach.

Aleksandra Kałucka (w tle) w pojedynku ze swoją siostrą Natalią

Kałucka w porannych kwalifikacjach kategorii wiekowej youth A spisała się dość średnio uzyskując 12. rezultat (10,13). Wyżej, bo na piątej lokacie sklasyfikowana została jej siostra, Natalia (9,37).

Takie wyniki rundy eliminacyjnej sprawiły, że siostry spotkały się w bezpośrednim pojedynku już na etapie 1/8 finału. Tam lepsza 9,08-10,16 okazała się Aleksandra, która tym samym awansowała do ćwierćfinału. W tej fazie zawodów Polka odesłała z kwitkiem Chinkę Mingwei Ni (8,90-9,68), a w półfinale wyeliminowała główną faworytkę zawodów, zwyciężczynię kwalifikacji Rosjankę Jelenę Remicową 8,74-9,43.

W pojedynku o złoto Kałucka wykorzystała błąd Chinki Yiling Song i pewnie sięgnęła po zwycięstwo, pokonując ścianę w czasie 8,67. Brąz powędrował do Rosjanki Poliny Aksenowej.

Do gazy pucharowej awansowała jeszcze Natalia Woś, która w kwalifikacjach zajęła 15. miejsce (10,59). Nasza sprinterka już w pierwszej rundzie przegrała jednak 12,83-9,38 ze wspomnianą wyżej Aksenową.

Słabo zaprezentowali się nasi sprinterzy, którzy w komplecie odpadli w kwalifikacjach. Wojciech Ratajczak był 36. (8,88), 53. Bartłomiej Podlewski (10,34), 54. Konrad Gruszka (10,35), a 62. Olaf Malinowski (10,74).