Wspinaczka sportowa – PŚ: Historyczne zwycięstwo Dzieńskiego, Buczek na podium!

Marcin Dzieński wygrał rywalizację w konkurencji na czas podczas zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej we włoskim Arco. Na najniższym stopniu podium w rywalizacji kobiet stanęła Klaudia Buczek.

Dzieński, który wygrał dwie ostatnie odsłony Pucharu Świata, przyjechał do Arco jako główny faworyt do zwycięstwa i z tej roli wywiązał się rewelacyjnie. Polak wysoką formę zaprezentował już w kwalifikacjach, które wygrał z rezultatem 5,91 sekundy.

Przez rundę finałową, do której zakwalifikowało się 16 najlepszych biegaczy z rundy eliminacyjnej, Marcin Dzieński przeszedł jak burza. Nasz zawodnik w swoich biegach eliminował kolejno kolegę z reprezentacji, Rafała Hałasę (6,36 – 7,24), Francuza Guillaume Moro (6,21 – 7,29), a w półfinale reprezentanta gospodarzy, Włocha Leonardo Gontero (5,82 – 6,19). Finałowa rozgrywka była powtórką z Pucharu Świata w szwajcarskim Villars, w którym Dzieński wygrał z Ukraińcem Daniłem Bołdyriewem. I tym razem lepszy okazał się Tarnowianin, który finał wygrał z nowym rekordem Polski 5,76 sek. Dla porówniania zawodnik z Ukrainy uzyskał 5,81 sek.

Dla Marcina Dzieńskiego było to już trzecie zwycięstwo w tym sezonie Pucharu Świata. Polak dzięki triumfowi w Arco umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej cyklu. Warto dodać, że Dzieński został dopiero trzecim w historii zawodnikiem, a pierwszym Polakiem, który trzy razy z rzędu wygrał zawody Pucharu Świata rozgrywane pod egidą Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC). Wcześniej dokonali tego Chińczyn Qixin Zhong (2015) i Rosjanin Stanisław Kokorin (2013).

Drugi z naszych reprezentantów, który przebrnął przez eliminacje, Rafał Hałasa zajął ostatecznie 14. lokatę. Na kwalifikacjach swój udział w zawodach zakończyli Michał Lewicki (17. miejsce) oraz Maciej Styła (28. lokata).

Bardzo dobry występ zanotowały także nasze panie. Aż pięć Polek przebrnęło przez eliminacje, z czego trzy zakończyły zmagania w czołowej szóstce. Najlepszy wynik zanotowała Klaudia Buczek. Druga zawodniczka rundy kwalifikacyjnej w fazie finałowej pokonała najpierw Włoszkę Elisabettę Dallę Bridę 8,84 – 10,28 sek, a następnie Rosjankę Elenę Markuszewą 8,21 – 9,31 sek. Niestety w półfinale, w którym rywalką Buczek była Rosjanka Julia Kaplina, Polka odpadła od ściany i w konsekwencji nie ukończyła swojego biegu. Już po półfinałach mogliśmy jednak cieszyć się z miejsca na podium, gdyż do tej samej fazy dotarła Aleksandra Rudzińska po zwycięstwach nad Ukrainką Ałłą Marenicz (8,58 – 9,10) i Rosjanką Swietłaną Motowiłową (8,53 – upadek) i półfinałowej porażce z Francuzką Anouck Jaubert (8,25 – 8,03). W polsko-polskim pojedynku o brąz lepsza okazała się Buczek, która wygrała 8,05 do 8,15 sek.

Na szóstym miejscu sklasyfikowana została Anna Brożek, 14. była Edyta Ropek, a 15. Patrycja Chudziak. W kwalifikacjach odpadła natomiast Monika Prokopiuk (17. miejsce)

W ramach Pucharu Świata w Arco rozegrane zostały także zawody w prowadzeniu. Zwycięstwa odnieśli w nich Belgijka Anak Verhoeven, która w finale jako jedyna ukończyła całą wyznaczoną przez organizatorów ścieżkę oraz Francuz Romain Desgranges. Trzeba jednak dodać, że w finale zawodnik Trójkolorowych uzyskał taki sam wynik (44+), jak Austriak Jakob Schubert i o triumfie Desgrangesa zadecydowało osiągnięcie top-u w półfinale. Polacy nie startowali.

Medaliści:

Na czas M:
1. Marcin Dzieński (Polska)
2. Danił Bołdyriew (Ukraina)
3. Bassa Mawem (Francja)

14. Rafał Hałasa, 17. Michał Lewicki, 28. Maciej Styła

Na czas K:
1. Anouck Jaubert (Francja)
2. Julia Kaplina (Rosja)
3. Klaudia Buczek (Polska)

4. Aleksandra Rudzińska, 6. Anna Brożek, 14. Edyta Ropek, 15. Patrycja Chudziak, 17. Monika Prokopiuk

Prowadzenie M:
1. Romain Desgranges (Francja) 44+ (półfinał: TOP)
2. Jakob Schubert (Austria) 44+ (półfinał: 45+)
3. Dmitrij Fakirjanow (Rosja) 42

Prowadzenie K:
1. Anak Verhoeven (Belgia) TOP
2. Jain Kim (Korea Południowa) 49+
3. Janja Garnbret (Słowenia) 29+

Mateusz Górecki1992 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password