Wspinaczka sportowa – PŚ: Marcin Dzieński z Pucharem Świata 2016!

Dwa brązowe medale zdobyli nasi reprezentanci na przedostatnich w tym sezonie zawodach pucharu świata we wspinaczce na czas, które rozgrywane były w chińskim Wuijang. Po dzisiejszym starcie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu zapewnił sobie Marcin Dzieński.

wspinaczka-sportowa-speed

Dzieński, który wygrał trzy poprzednie odsłony pucharowych zawodów, a w międzyczasie do swojego dorobku dorzucił jeszcze tytuł mistrza świata, przyjechał do Wuijang z dwoma celami – zostać pierwszym w historii sprinterem, który wygra zawody pucharu świata cztery razy z rzędu oraz zapewnić sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu.

Ostatecznie udało się spełnić tylko to drugie założenie. Tarnowianin, rozstawiony po kwalifikacjach z dwójką, zmagania w fazie pucharowej rozpoczął od pokonania 6,40-7,36 Chińczyka Haorana Xu. W ćwierćfinale Dzieński 6,23-7,24 wyeliminował Francuza Guillaume Moro i już w tym momencie zagwarantował sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu świata. Niestety rewelacyjna passa naszego wspinacza zakończyła się na półfinale. W nim zbyt mocny okazał się trzykrotny mistrz świata, Qixin Zhong, który zresztą wygrał całe zawody w Wuijang. Dzieńskiemu na osłodę pozostało trzecie miejsce po pokonaniu w małym finale Francuza Bassy Mwawema.

W pierwszej rundzie po poraże z Irańczykiem Rezą Alipourshenadifarem odpadł Michał Lewicki. Polak został ostatecznie na 12. lokacie, co jest najlepszym wynikiem w historii jego sartów w zawodach o puchar świata.

Dużą chrapkę na medale miały dziś nasze panie, które kapitalnie zaprezentowały się we wczorajszych kwalifikacjach. Ostatecznie do najlepszej czwórki udało się wejść Aleksandrze Rudzińskiej i Klaudii Buczek. Ta pierwsza w drodze do półfinału pokonała Austriaczkę Ninę Lach (9,23-10,24) oraz Francuzkę Aurelię Sarisson (8,52-9,64), zaś Buczek wyeliminowała Chinkę Di Niu (9,39-9,85) i koleżankę z reprezentacji, Annę Brożek (8,27-8,70). Warto podkreślić, że Brożek w pierwszej rundzie dość sensacyjnie wygrała z mistrzynią świata, Rosjanką Anną Cyganową w stosunku 9,41-10,86.

W półfinałach Polki solidarnie przegrały niestety swoje pojedynki. Rudzińska 8,41-8,05 poległa z Francuzką Anouck Jaubert, natomiast Buczek musiała uznać wyższość Rosjanki Julii Kapliny (8,55-7,99). W bratobójczym pojedynku o brąz minimalnie szybsza, o 0,02 sekundy okazała się Rudzińska i to ona mogła cieszyć się z miejsca na najniszym stopniu podium.

W pierwszej rundzie odpadła Edyta Ropek, która nie sprostała Ukraince Marenicz (10,79-9,62).

Wyniki:
Mężczyźni: 
1. Qixin Zhong (Chiny)
2. Władysław Deulin (Rosja)
3. Marcin Dzieński
4. Bassa Mwawem (Francja)
5. Stanisław Kokorin (Rosja)
6. Reza Alipourshenadifar (Iran)
7. Guillaume Moro (Francja)
8. Danił Bołdyriew (Ukraina)

12. Michał Lewicki

Kobiety: 
1. Anouck Jaubert (Francja)
2. Julia Kaplina (Rosja)
3. Aleksandra Rudzińska
4. Klaudia Buczek
5. Anna Brożek
6. Swietłana Motowiłowa (Rosja)
7. Ałła Marenicz (Ukraina)
8. Aurelia Sarisson (Francja)

14. Edyta Ropek 

Mateusz Górecki1994 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password