Wspinaczka sportowa – PŚ: Półfinały nie dla polskich boulderowców

Wszyscy reprezentanci Polski odpadli w kwalifikacjach do pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej. Boulderowe zmagania w szwajcarskim Meiringen wygrali Brytyjka Shauna Coxsey i Japończyk Kokoro Fujii.

W zmaganiach pań oglądaliśmy dwie Polki. Młoda, 17-letnia Ida Kupś, która zadebiutowała w seniorskich zawodach Pucharu Świata, w kwalifikacjach zatopowała tylko na drugim (w drugiej próbie) i trzecim problemie (w trzeciej próbie). Krakowianka zdobyła jeszcze pięć bonusów, ale uplasowała się na 49. lokacie, niedającej niestety awansu do 20-osobowego półfinału. Drugiej z Polek – Katarzynie Ekwińskiej nie udało się rozwiązać żadnego problemu i w konsekwencji uplasowała się na dalszej, 67. pozycji.

Zwycięstwo w finale odniosła Brytyjka Shauna Coxsey. Triumfatorka ubiegłorocznej klasyfikacji Pucharu Świata w tej konkurencji jako jedyna pokonała wszystkie finałowe baldy, dzięki czemu okazała się lepsza od Austriaczki Kathariny Saurwein i Japonki Miho Nonaki.

Na kwalifikacjach swój start zanotowali także nasi panowie. Jakub Jodłowski rozwiązał w eliminacjach dwa problemy – czwarty w piątej i piąty w szóstej próbie oraz zdobył trzy bonusy, będąc ostatecznie sklasyfikowany na 71. miejscu. Andrzej Mecherzyński-Wiktor z jednym topem na piątym baldzie i czterema bonusami był 83, a Piotr Bunsch nie rozwiązał żadnego problemu i z jednym bonusem zajął 99. pozycję.

W finale baldy okazały się na tyle trudne, że o zwycięstwie decydowały ilość prób i zdobyte bonusy. Ostatecznie zwycięstwo padło łupem Japończyka Kokoro Fujii. Drugi był Rosjanin Aleksiej Rubcow, a trzeci Keita Watabe – także Japończyk.