Wspinaczka sportowa: Znamy format zawodów olimpijskich!

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej (IFSC) ustaliła dziś format, w jakim wspinaczka sportowa będzie rozgrywana na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

W sierpniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio pięciu nowych dyscyplin. Wśród nich znalazła się wspinaczka sportowa, która tym samym zadebiutuje na najważniejszej imprezie czterolecia.

Biorąc pod uwagę bardzo niską ilość kwot startowych jaką otrzymała ta dyscyplina, automatycznie jasne stało się, że niemożliwe będzie rozegranie rywalizacji w trzech osobnych konkurencjach – boulderze, prowadzeniu i czasówce, a jedynie w wieloboju łączącym te specjalności.

Ostatecznie zgodnie z koncepcją IFSC w zawodach olimpijskich udział weźmie 20 zawodniczek i tyle samo zawodników. W pierwszym dniu zawodów – eliminacjach, wszyscy wystartują w trzech konkurencjach. Najlepsza szóstka awansuje do finału, w którym wyniki zostaną wyzerowane, a następnie ponownie odbędą się zmagania w boulderze, prowadzeniu i czasówce, które wyłonią pierwszych, historycznych mistrzów olimpijskich we wspinaczce.

Na razie nie wiadomo jeszcze w jaki sposób będzie można uzyskać kwalifikację do olimpijskiego turnieju. Najprawdopodobniej główną imprezą kwalifikacyjną będą mistrzostwa świata, w programie których już przy najbliższej okazji pojawi się wielobój.

Mateusz Górecki2023 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password