Wtorek z kolarstwem: Kolarski 2017 rok – Ubiegły rok na torze

2017 rok obfitował w wiele kolarskich wydarzeń na welodromie. Najważniejszą globalną imprezą były mistrzostwa świata w Hongkongu, a w Polsce Puchar Świata w Pruszkowie.

Mistrzostwa świata

Ubiegłorocznych Świąt Wielkiej Nocy kolarze torowi nie mogli spędzić w domach wspólnie z rodziną. W czasie świąt w Hongkongu trwały mistrzostwa świata. Zawody te były szczególnie udane dla Adriana Teklińskiego, który zdobył wymarzony tytuł mistrza świata. Polski kolarz skutecznie zaatakował na 7 okrążeń przed końcem wyścigu scratch. Z medalem tylko, że brązowym z Azji wrócił Wojciech Pszczolarski. Polak w wyścigu punktowym przegrał z Cameronem Meyerem i Kennym de Ketele. Blisko podium byli także Krzysztof Maksel (jazda na czas na 1 kilometr), drużyna sprinterów i Daria Pikulik (wyścig punktowy), którzy zajęli 4. miejsce.

Mistrzostwa Europy

Także z medalami Polacy wrócili z Berlina. Najwięcej radości kibicom sprawił występ Alana Banaszka w wyścigu punktowym. Banaszek fantastycznie rozegrał zawody i sięgnął po tytuł mistrza Europy. Wicemistrzynią Europy w wyścigu indywidualnym została Justyna Kaczkowska, która w finale przegrała z niesamowitą Katie Archibald. Kaczkowska wspólnie z Katarzyną Pawłowską, Darią Pikulik i Nikol Płosaj zdobyła także brązowy medal w wyścigu drużynowym. Brąz w madisonie wywalczyli również Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski.

Puchar Świata

Poprzedni sezon na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zakończyli Krzysztof Maksel i Szymon Sajnok. Aktualna edycja rozpoczęła się od zawodów w Pruszkowie. Fantastycznie w Polsce zaprezentowała się Justyna Kaczkowska, która wygrała wyścig indywidualny i była druga w scratchu. Do tego Szymon Sajnok był drugi w omnium, a Mateusz Rudyk w sprincie. Rudyk swoją świetną passę kontynuował w Manchesterze, gdzie także dotarł do finału. Także w Wielkiej Brytanii duet Pszczolarski/Staniszewski stanął na najniższym stopniu podium w madisonie. W Miltonie polscy kolarze nie stanęli na podium. Do Santiago polska kadra nie pojechała. Wszystko spowodowane było brakiem funduszy, czego przyczyną jest afera dookoła Polskiego Związku Kolarskiego.

Medale w młodszych kategoriach

Zaplecze w polskim kolarstwie torowym jest duże, więc nie dziwią medale Polaków na wielkich imprezach w młodszych kategoriach. Powinniśmy się z tego bardzo cieszyć. Podczas mistrzostw świata juniorów w Montichiari Polacy zdobyli 3 medale. Po krążki sięgnęli Daniel Rochna (srebro w keirinie), Filip Prokopyszyn (srebro w scratchu) i drużyna sprinterów w składzie Rochna, Łukasz Kowal i Cezary Łączkowski (brąz). Udane dla naszych kolarzy były także mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów w Anadii. Wśród młodzieżowców Polacy zdobyli 6 medali, w tym złoto Justyny Kaczkowskiej w wyścigu indywidualnym. Wśród juniorów nasi zawodnicy wywalczyli 4 medali, w tym dwa w keirinie: srebro Daniela Rochny i brąz Cezarego Łączkowskiego.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password