Wtorek z kolarstwem: Kolarski 2017 rok – Wspaniały sezon Michała Kwiatkowskiego

Data 18 marca 2017 roku została zapisana w historii największych sukcesów w polskim kolarstwie. Michał Kwiatkowski jako pierwszy Polak wygrał jeden z monumentów Mediolan-San Remo. 2017 rok w wykonaniu „Kwiato” to nie tylko Primavera, ale również inne świetne wyniki.

Wielka wiosna

Sezon rozpoczął się dla Michała Kwiatkowskiego bardzo obiecująco, gdyż zajął on 2. miejsce w wyścigu dookoła Algarve. Potem polski kolarz pojechał ścigać się do Włoch. Tam Kwiatkowski odniósł dwa cenne zwycięstwa, ale różne. Triumf w Strade Bianche dał kolarzowi Sky atak na ponad 12 kilometrów przed metą.

Podczas monumentu Mediolan-San Remo Polak wygrał po finiszu z trzyosobowej grupy, pokonując Petera Sagana i Juliana Alaphilippa. To pierwsze zwycięstwo polskiego kolarza w jednym z pięciu najważniejszych wyścigów klasycznych w sezonie.

Tryptyk Ardeński na plus, ale bez zwycięstwa

Na początek Tryptyku Ardeńskiego byliśmy świadkami chyba najpiękniejszego finiszu w całym roku. W końcówce Amstel Gold Race piękny pojedynek stoczyli Michał Kwiatkowski i Philippe Gilbert. Najpierw zaatakował Polak, ale Belg wyczekał do końca i wygrał holenderski wyścig czwarty raz w karierze. W Strzale Walońskiej Kwiatkowski zajął 7. miejsce, a Alejandro Valverde wygrał ten wyścig czwarty raz z rzędu. Na koniec ścigania w Ardenach dla Kwiatkowskiego przyszedł moment na polowanie na kolejny sukces w monumencie. Niestety, Polak zaatakował za późno i musiał uznać wyższość Valverde i Daniela Martina.

MVP Wielkiej Pętli

MVP to tytuł dla najbardziej wartościowego sportowca przyznawany w sportach drużynowych. Taki umowny tytuł został przyznawany przez dziennikarzy Michałowi Kwiatkowskiemu za jego jazdę w Tour de France. Przez długie kilometry prowadził peleton. Całkowicie poświęcił się Christopherowi Froome’owi, wymieniając na jednym z etapów koło w rowerze Brytyjczyka. Do tego należy dodać wspaniałą postawę, jaką była pomoc Rafałowi Majce w dojechaniu do mety po upadku. Nie zapomnijmy jednak o najważniejszym. Na czasówce w Marsylii Kwiatkowski zajął 2. miejsce, przegrywając tylko z Maciejem Bodnarem.

Potourowa nagroda

Niedługo po Tour de France Kwiato wystartował w baskijskim klasyku San Sebastian i wygrał ten wyścig. Po raz kolejny polski kolarz pokazał, że jest mistrzem rozgrywania wyścigów jednodniowych. Michał Kwiatkowski znalazł się w tej grupie, co powinien i na finiszu pokonał Gallopina, Mollemę i Dumoulina. Kolejny ważny wyścig WorldTour dopisany do kolekcji zwycięstw. Niestety, Kwiatkowskiemu nie udało się wywalczyć medalu na mistrzostwach świata. Jednak ten rok może on zapisać do niezwykle udanych, a kolejny 2018 rok może być jeszcze lepszy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password