Wtorek z kolarstwem: Niezbędnik kibica po konkurencjach kolarstwa torowego [konkurs]

Czas rozpocząć kolarski sezon na torze. Przed nami mistrzostwa Europy w Berlinie, a od 3 do 5 listopada w Pruszkowie zawody Pucharu Świata. W związku z tym przygotowaliśmy wyjaśnienie zasad konkurencji rozgrywanych na welodromie. Warto się z nimi zapoznać, gdyż do wygrania są bilety na Puchar Świata w Pruszkowie.

Sprint indywidualny

W tej konkurencji jest jak u Hitchocka, z biegiem czasu napięcie rośnie. Na początek rywalizacji odbywają się eliminacje, czyli samotna walka z czasem ze startu lotnego. Eliminacje decydują o rozstawieniu w kolejnych fazach, rozgrywanych już jeden na jednego. Zawodnik, stosując wszelkie zagrywki taktyczne i niewiarygodną szybkość musi pokonać rywala dwukrotnie. Po przejściu początkowych rund kolarze, którzy dojdą do półfinału, walczą o medale.

Sprint drużynowy

Drużyny (3 osoby u mężczyzn lub 2 osoby u kobiet) ustawiają się po przeciwległych częściach toru. Liczą się to, aby zawodnik, który kończy wyścig, w danym zespole minął linię mety przed zawodnikiem drużyny przeciwnej.

Wyścig indywidualny na dochodzenie

Jest to walka zarówno z samym sobą, jak i przeciwnikiem. Wygrywa zawodnik, który jako pierwszy pokona określony dystans.

Wyścig drużynowy na dochodzenie

Na torze znajdują się 2 drużyny po 4 zawodników. W biegu lepszy jest zespół, który jako pierwszy pokona określony dystans.

Keirin

Konkurencja, w której oprócz kolarzy udział bierze dernista. Po tym, jak dernista opuści tor o zwycięstwo bądź 3 miejsca w kolejnej rundzie walczy 6 zawodników. Keirin wywodzi się z japońskich wyścigów.

Omnium

Kolarski wielobój. Po reformie składa się on ze scratcha, wyścigu tempowego, wyścigu eliminacyjnego i wyścigu punktowego. W 3 pierwszych konkurencjach punkty przyznawane są według miejsc. W wyścigu punktowym do dotychczasowego dorobku doliczane są punkty z nadrabianych okrążeń i lotnych premii. To właśnie finałowa konkurencja omnium decyduje o ostatecznym wyniku zawodów.

Jazda na czas na 1000 albo 500 metrów

W tej konkurencji mężczyźni rywalizują na dystansie 1 kilometra, a kobiety na 500 metrów. Jest to odpowiednik jazdy indywidualnej na czas na szosie, ale na krótszym dystansie.

Scratch

Wyścig, który polscy kibice dobrze znają z mistrzostw świata, gdzie Adrian Tekliński zdobył złoty medal. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza pokonana określony dystans, najczęściej 15 kilometrów.

Wyścig punktowy

Podczas rywalizacji zawodnicy walczą o jak największą liczbę punktów. Można je zdobyć przez nadrobione okrążenie nad resztą stawki (20 punktów) oraz na lotnych finiszach (5-3-2-1) lub na mecie (10-6-4-2). Klasyfikacja tworzona jest według zdobytych punktów.

Wyścig eliminacyjny

Jedna z najciekawszych konkurencji na torze. Po 2 okrążenia odpada ostatnia osoba, która minie linię mety. Kto nie da się wyeliminować, sięga po zwycięstwo.

Madison

Madison, czyli nowa konkurencja olimpijska. Polega na zdobywaniu punktów tak jak w wyścigu punktowym, tylko w duetach. Podczas wyścigu zawodnicy dokonują zmian, co wprowadza duże zamieszanie.

KONKURS!!!

Z artykułem wiąże się konkurs, w którym do wygrania są bilety na Puchar Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Aby wziąć udział w zabawie należy polubić na facebooku profil PŚ w Pruszkowie (https://www.facebook.com/TrackWorldCupPruszkow/) oraz profil igrzyska24.pl (https://www.facebook.com/Igrzyska24/), na którym w komentarzu pod postem
albo na adres mailowy [email protected] należy napisać, jaka jest najciekawsza torowa konkurencja oraz uzasadnić dlaczego. Odpowiedzi należy wysyłać do niedzieli 22 października do godziny 23:59. Zapraszamy serdecznie do udziału!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password