Wtorek z kolarstwem: Podsumowanie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

Na trasie z Łodzi do Lublina rozegrano 28. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Wyścig zakończył się w sobotę zwycięstwem Mateusza Komara. Patronem medialnym zawodów był portal igrzyska24.pl.

Pierwszy dzień nie był łatwy dla kolarzy. Najpierw jechali oni w słońcu z Łodzi do Zduńskiej Woli, a potem w deszczu z Tomaszowa Mazowieckiego do Kielc. Oba etapy zakończyły się zwycięstwami Polaków Grzegorza Stępniaka i Alana Banaszka. Kolarz CCC Sprandi Polkowice był liderem wyścigu.

Drugiego dnia rozegrano najdłuższy etap z Radomia do Stalowej Woli. Tym razem kolarze musieli zmagać się z wiatrem. Wykorzystała to holenderska grupa Metec. Po ataku Holendrów na rantach w czołówce zostało około 20 kolarzy. Większość faworytów jechała w czołówce, ale niektórzy zostali daleko z tyłu. Etap wygrał Czech Alois Kankovsky z grupy Elkov Author, a liderem pozostał Alan Banaszek.

Królewskim etapem określano etap numer cztery z Mielca do Krosna z 2 podjazdami na Zamek Kamieniec. Na rundach z podjazdem zaatakowali Paweł Cieślik i Adam Stachowiak, a potem dojechali do nich Jiri Polnicky i Mateusz Komar. Ten ostatni rozstrzygnął etap na swoją korzyść i założył koszulkę lidera.

Finałowy etap ze Świdnika do Lublina rozegrał się na korzyść grupy lidera Voster Uniwheels Team. Najpierw 8-osobowa ucieczka zabrała bonifikaty na lotnych premiach, a potem skutecznie zaatakowali zwycięzca etapu Kamil Zieliński i Uladislau Harakhau. Białorusin po defekcie wbiegł z rowerem na metę.

Wyścig poniekąd zdominowali Polacy. Kolarze z naszego kraju wygrali 4 z 5 etapów. Tylko koszulka najlepszego górala powędrowała do Andrisa Vosekalsa z Łotwy, a koszulka najlepszego młodzieżowca do Stefana Kredera z ekipy Metec. Klasyfikację punktową wygrał Alan Banaszek, drużynową Voster, a generalną Mateusz Komar.

Opinię o zwycięstwie Komara na 4. etapie można przeczytać TUTAJ W wyścigu startował także mistrz Polski Adrian Kurek, którego wypowiedź można przeczytać TUTAJ

„Myślę, że jestem zadowolony z wyniku. Wiadomo, że było 5 etapów z tego 4 płaskie. Na jednym etapie była ciężka runda, były to podjazdy wymagające i sztywne, ale potem był zjazd. Ogólnie ten zjazd był nieprzyjemny do samotnego ataku. Wiadomo, że na 4. etapie jechaliśmy z Adamem Stachowiakiem, uciekaliśmy całe 2 rundy i nas zagoniło i nie mogliśmy dużej przewagi zrobić.” – podsumował wyścig drugi w klasyfikacji generalnej Paweł Cieślik.  „Chciałbym, żeby etap kończył się podjazdem czy w ogóle był ciężki podjazd i potem do mety był tylko kawałek. Wiadomo, że wtedy można rozerwać grupę i myślę, że można utrzymać przewagę.” – powiedział kolarz Elkov Author. „Po tym wyścigu chciałbym trochę odpocząć. Na Tour de Pologne skupię się od przyszłego poniedziałku, kiedy już będę trenował solidnie pod ten wyścig.” – dodał Cieślik o swojej przyszłości.

„Jesteśmy zadowoleni, zarówno ja jak i cała drużyna. Wygraliśmy cały wyścig, dokładnie Mateusz Komar, mnie się udało zająć 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, wygraliśmy także klasyfikację drużynową. Jesteśmy mega zadowoleni. Zdecydowanie jest to największy sukces drużyny, na pewno nie ostatni, jeszcze wiele sukcesów przed nami.” – przyznał trzeci w klasyfikacji generalnej Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków Adam Stachowiak. „Teraz przygotowuje się do Tour de Pologne. Rusza on już za około miesiąc, także teraz ciężki okres przygotowań do tego bardzo ważnego wyścigu.” – powiedział Stachowiak o swoich najbliższych planach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password