Wtorek z kolarstwem: Startuje Puchar Świata w kolarstwie górskim

W Nowym Mieście na Morawach rozpocznie się kolejny sezon Pucharu Świata w kolarstwie górskim. W tym sezonie odbędzie się 6 rund zawodów. Będzie trzymać kciuki szczególnie za naszą wicemistrzynię olimpijską Maję Włoszczowską.

Tak prezentuje się kalendarz tegorocznych zmagań w Pucharze Świata w cross-country:

20-21 maja: PŚ w Nowym Mieście (Czechy)
27-28 maja: PŚ w Albstadt (Niemcy)
1-2 lipca: PŚ w Vallnord (Andora)
8-9 lipca: PŚ w Lenzerheide (Szwacjaria)
5-6 sierpnia: PŚ w Mont-Sainte-Anne (Kanada)
26-27 sierpnia: PŚ w Val di Sole (Włochy)

Oczywiście w zawodach Pucharu Świata wystąpią nasi reprezentanci. Tradycyjnie największe nadzieje na dobre lokaty wiążemy z osobą Mai Włoszczowskiej. Srebrna medalistka z Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro przyzwyczaiła nas do walki o najwyższe cele i tak samo powinno być i w tym sezonie. W zmaganiach w PŚ powinniśmy regularnie oglądać także Katarzynę Solus – Miśkowicz, którą stać na walkę o miejsca w pierwszej ,,20″. Swoje szanse powinny też otrzymać Paula Gorycka i Monika Żur, lecz trudno prognozować na jakie wyniki je stać. Każda lokata w pierwszej ,,20″ będzie z pewnością dla nich sukcesem.

W rywalizacji mężczyzn zapewne wystartują Marek Konwa i Bartłomiej Wawak. Trudno prorokować nadzwyczajne występy w ich wykonaniu, ale każde miejsce w czołowej ,,30″ PŚ będzie sporym skokiem jakościowym w porównaniu z poprzednimi sezonami.

Maja Włoszczowska jest jedną z głównych faworytek zawodów Pucharu Świata. W poprzednim sezonie klasyfikację generalną wygrała Catharine Pendrel. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio wygrała tylko jedne zawody, ale za to aż 4 razy stała na podium. Pendrel startowała we wszystkich rundach Pucharu Świata i zawsze plasowała się w ścisłej czołówce. Drugą mocną zawodniczką z Kanady jest Emily Batty, która w ubiegłym roku zajęła 3. miejsce. Aktualną mistrzynią świata jest Annika Langvad. Duńska kolarka dzięki 2 pucharowym wygranym zajęła 2. miejsce w klasyfikacji łącznej. Do grona faworytek nie można nie zaliczyć Jenny Rissveds. 23-letnia Szwedka to aktualna mistrzyni olimpijska, która dobrze radzi sobie także w zawodach Pucharu Świata. Należy zwrócić uwagę także na Jolandę Neff, która od tego sezonu jeździ w barwach polskiej ekipy Kross Racing Team. Szwajcarka ma już na swoim koncie w zawodach Pucharu Świata, w tym wygrana w poprzednim sezonie w La Bresse.

Mistrzem olimpijskim w cross-country jest Nino Schurter. Szwajcarski kolarz po 3 zwycięstwach zajął 2. miejsce na koniec ubiegłego sezonu 2. pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata. Nie najlepiej start w Rio de Janeiro wspomina Julien Absalon. Francuz, który po raz siódmy w karierze wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata, na igrzyskach zajął dopiero 8. pozycję. Tuż za podium w Rio był jego rodak Maxime Marotte, który może być jedną z czołowych postaci tego sezonu. Srebrny medal igrzysk olimpijskich i 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata to ubiegłoroczny dorobek Jarosława Kulhawego. W tym sezonie Czech liczy na jeszcze lepszy występ w pucharze, szczególnie u siebie w Nowym Mieście.

Przygotowali: Rafał Walter i Kamil Karczmarek

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password