Wtorek z kolarstwem: Zapowiedź mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

Od środy do niedzieli w Krokowej i Gdyni odbędą się mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Tym razem zawody przenoszą się na północ Polski. Trasa wskazuje na to, że będziemy świadkami dużych emocji.

Program zawodów

Mistrzostwa Polski rozpoczną się w Krokowej. W środę o 10:15 odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy. Na 11:00 zaplanowano start czasówki juniorek. Rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet rozpocznie się o 12:55, a elity mężczyzn o 13:45. W czwartek rozegrane zostaną wyścigi ze startu wspólnego w kategoriach Niewidomi i Niedowidzący, Juniorka i Junior.

W sobotę rywalizacja rozpocznie się o 12:00, kiedy to wystartują zawodnicy w kategorii Orlik. Kwadrans później rozpocznie się wyścig elity kobiet oraz orliczek. To co najciekawsze zaplanowano na niedzielę. Gdy zegar wybije godzinę 10:00 elita mężczyzn wyruszy na trasę liczącą 261 kilometrów. Meta zaplanowana jest na 16:25.

Faworyci

Ze startu z mistrzostwach Polski zrezygnowała Katarzyna Niewiadoma, która wygrała rok temu w Sobótce. Nasza najlepsza zawodniczka przygotowuje się do wyścigu Giro Rosa. Tym samym faworytkami zmagań kobiet są Małgorzata Jasińska, Anna Plichta, Eugenia Bujak i Agnieszka Skalniak.

Tytułu mistrza Polski w niedzielę bronić będzie Rafał Majka. Dla zwycięzcy wyścigu dookoła Słowenii start w Krokowej i Gdyni będzie ostatnim sprawdzianem przed Tour de France. Właśnie z powodu startu w „Wielkiej Pętli” Michał Kwiatkowski pojawi się tylko na starcie jazdy na czas. Wśród faworytów mistrzostw naszego kraju są także Maciej Bodnar, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Maciej Paterski i Marek Rutkiewicz.

Trasa

fotografia z mpkol.pl

Profil czasówki nie jest łatwy. Na trasie dookoła Krokowej na zawodniczki i zawodników czekają 2 podjazdy na Sobieńczyce i krótkie zjazdy. Długość czasówki wynosi 19,6 kilometra.

fotografia z mpkol.pl

Na trasę wyścigu ze startu wspólnego kobiety wyruszą ze Skweru Kościuszki w Gdyni i wrócą w to samo miejsce po pokonaniu 126 kilometrów. Trasa nie jest łatwa, gdyż prowadzi ona z góry na dół i znowu pod górę. Wiele może zdarzyć się na ostatnim zjeździe.

fotografia z mpkol.pl

Mistrzostwa Polski zakończy wyścig elity mężczyzn. Profil trasy jest ciekawy, gdyż ostatnie 50 kilometrów jest płaskie. Są to rundy dookoła Gdyni. Pozostałe 217 kilometrów to rundy znane z wyścigu pań. To tam powinny zapaść pierwsze ważne rozstrzygnięcia. To tam może wyczekiwać ataku m.in. Rafała Majki.