Wtorek z kolarstwem: Zapowiedź Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Przed nami jeden z najważniejszych kolarskich wyścigów w naszym kraju. W tym roku trasa wyścigu prowadzić będzie z Łodzi do Lublina. Patronem medialnym Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków jest portal igrzyska24.pl.

Pierwszego dnia tradycyjnie rozegrane zostaną aż 2 etapy. 28. edycja wyścigu rozpocznie się w środę 28 czerwca o 9:45 na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Etap powinien zakończyć się rywalizacją sprinterów. Kolarze na metę w Zduńskiej Woli przyjadą koło południa. Podczas liczącego prawie 87 kilometrów etapu rozegrane zostaną premia lotna w Pabianicach oraz premia specjalna w Widawie.

fot. oficjalna strona WSiO

Po kilku godzinach przerwy odbędzie się drugi etap wyścigu. Trasa z Tomaszowa Mazowieckiego do Kielc liczyć będzie 121 kilometrów. Na trasie tego odcinka można znaleźć 2 premie górskie (Czarniecka Góra i Komorów) oraz premię sprinterską w Końskich i specjalną w Opocznie.

fot. oficjalna strona WSiO

Etap trzeci jest przeznaczony dla sprinterów, ale nie będą mieli oni łatwo. Po pierwsze dystans najdłuższego etapu – 211,1 km, a po drugie dość trudna trasa z premią górską w Sandomierzu. Poza tym na trasie są także lotne premie w Ożarowie, Sandomierzu i Tarnobrzegu. Kolarze z Radomia wyruszą przed 13:00, a na metę w Stalowej Woli dotrą przed 18:00.

fot. oficjalna strona WSiO

Wszystko powinno rozstrzygnąć się na 4. etapie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Trasa z Mielca do Krosna wynosi 150 kilometrów, bardzo trudnych 150 kilometrów. Kolarze będą musieli pokonać 3 premie lotne (Sędziszów Małopolski, Czudec i Strzyżów) oraz 4 podjazdy (Żarnowa, Czarnorzeki i 2 razy Zamek Kamieniec). Ataki górali powinniśmy obserwować na wspinaczce na Zamek Kamieniec.

fot. oficjalna strona WSiO

Ostateczny kształt klasyfikacji generalnej poznamy w Lublinie. Do ostatniego etapu kolarze wystartują ze Świdnika. Potem będą rywalizować na  premiach sprinterskich w Łęcznej, Ostrowie Lubelskim i Lubartowie oraz premii specjalnej w Krasieninie. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończy się na 5 rundach w stolicy Lubelszczyzny.

fot. oficjalna strona WSiO

Kolarze powalczą o koszulki następujących klasyfikacjach: generalna (żółta), górska (zielona), punktowa (biała), młodzieżowa (niebieska) i drużynowa (szara).

Regulamin wyścigu

Zwycięzcy ostatnich 5 edycji:

2012 – Mariusz Witecki (Polska)

2013 – Vitaly Popkov (Ukraina)

2014 – Kamil Zieliński (Polska)

2015 – Johim Ariesen (Holandia)

2016 – Yauhen Sobal (Białoruś)

Faworyci

Lista startowa nie jest jeszcze do końca znana. Możemy się spodziewać, że wśród faworytów powinni być kolarze CCC Sprandi Polkowice. Liderem tego zespołu powinien być Adrian Kurek, który jest świeżo upieczonym mistrzem Polski. W składzie najlepszej polskiej drużyny są także Piotr Brożyna, Frantisek Sisr, Jonas Koch, Mateusz Taciak i Alan Banaszek.

Z CCC będą walczyć kolarze innych polskich zespołów. Będą to kolarze Domin Sport ze zwycięzcą z 2014 roku Kamilem Zielińskim na czele, kolarze Teamu Hurom z Pawłem Franczakiem, Wibatech Fuji z Markiem Rutkiewiczem czy Voster Uniwheels Team z Adamem Stachowiakiem. Dyrektor sportowy Vostera Mariusz Witecki wygrał wyścig Solidarności w 2012 roku i teraz marzy o sukcesie kolarza swojej grupy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password