YOG Lillehammer 2016 [LIVE] – 21 lutego

To już ostatnia relacja z Lillehammer. W niedzielę wieczorem II Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży dobiegną końca. Wcześniej jednak rozstrzygnięte zostaną ostatnie konkurencje – medale zostaną rozdane w curlingu, hokeju na lodzie i biathlonie. W tej ostatniej dyscyplinie wystąpi polska sztafeta mieszana. Zapraszamy zatem na śledzenie jej występu, a także pozostałych konkurencji razem z nami.

KONKURS! Śledź zmagania Polaków na YOG i przyślij nam swój komentarz dotyczący jednego z występów biało-czerwonych. Wybierzemy ten jeden, który będzie naszym zdaniem najciekawszy, a zwycięzcę nagrodzimy książką Thomasa Morgensterna. Odpowiedzi przysyłajcie na adres [email protected] Macie czas do godziny 22:00 dnia 21 lutego.

PROGRAM DNIA | STARTY POLAKÓW

Rywalizacja sportowa na II Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zakończona. To były piękne dni, spędzone z młodymi sportowcami, nie tylko walczącymi o sportowe trofea, ale także poznającymi nowych ludzi, nowe kultury, uczącym się, nawiązującymi przyjaźnie. Szkoda, że w Polsce tam mało się mówi o tej pięknej imprezie. Staraliśmy się jak mogliśmy tę lukę wypełnić. Teraz zaczynamy już odliczanie do następnych igrzysk – tych największych – sierpniowych w Rio. Z igrzyskami młodzieżowymi spotkamy się latem 2018 roku, gdy III letnia edycja tej imprezy odbędzie się w Buenos Aires. Za cztery lata zimowe igrzyska młodzieży zawitają do Lozanny. Serdecznie dziękujemy za tych pięknych 10 dni!

16:35 – Tak zatem przedstawia się końcowa klasyfikacja medalowa. USA rzutem na taśmę wygrywa z Koreańczykami.

28. Holandia-0-0-1-1

16:33 – Hokej – Na 2.5 minuty przed końcową syreną Tyler Weiss wylądował na ławce kar za zahaczanie rywala kijem. Po minucie nieskutecznej gry w przewadze Kanadyjczycy wzięli czas i wycofali bramkarza i… stracili czwartą bramkę. Do sitaki trafił Tyler Weiss, który dopiero co wrócił na taflę po karze. Kanadyjczyków ostatecznie dobił Jake Wise, strzelając piątą bramkę. Amerykanie mistrzami olimpijskimi. Kanadyjczycy muszą się obejść smakiem, czyli medalami srebrnymi.

16:25 – Hokej – Kanadyjczycy zmienili bramkarza na trzecią tercję. Bramek już nie tracą, ale zdobywanie przychodzi im z wielkim trudem. W 42 minucie wreszcie się udaje! Allan McShane i 2:3. Nieco ponad 200 sekund na wyrównanie!

16:00 – Hokej – Christian Kryger i 3:1 dla Amerykanów – tym razem bramka zdobyta przy równych siłach na tafli. Ostatnie 15 minut gry Amerykanie zaczną z dwubramkową przewagą. Z całą pewnością Kanadyjczycy spróbują dogonić rywali. Ostatnie 15 minut tych igrzysk będzie piękne, jak cała impreza.

15:50 – Hokej – Szybka odpowiedź Kanadyjczyków. To Amerykanie tym razem grają w czterech w polu, co wykorzystuje Ryan Merkley. Mamy bramkę kontaktową i gwarantowane emocje do ostatnich sekund.

15:43 – Hokej – No i mamy 2:0 dla Amerykanów. Na ławce kar wylądował Jett Woo, co skwapliwie wykorzystali asystujący Jacob Pivonka i strzelający Jack Deboer.

15:20 – Hokej – Pierwsza runda… tfu, tercja za nami. Bokserska wstawka jak najbardziej na miejscu, bo ten mecz to istna wymiana ciosów. Na razie w bramkach 1:0 dla Amerykanów, w minutach na ławce kar 8:4 dla Kanadyjczyków. Obie drużyny mają kilka minut na ochłonięcie w szatni.

15:15 – Hokej – T.j. Walsh autorem pierwszej bramki w wielkim finale! Po asyście Grudena daje Amerykanom prowadzenie. Walka trwa na całego, sędziowie nałożyli na drużyny już łacznie 6 minut kar.

15:09 – Hokej – Zaczęło się szybko, mocno i ostro, tak jak się można było spodziewać, Na razie efektem są po dwa strzały w światło bramki i jedna kara – dla Kanadyjczyka Dennisa Busby.

14:50 – Hokej – Już tylko jedna niewiadoma pozostała na tych igrzyskach. Kto zdobędzie złoto w turnieju hokeistów – Amerykanie czy Kanadyjczycy. Odpowiedź poznamy za około 90 minut, obie drużyny już gotowe do boju o złoto. Mecz sędziują Szwajcar Dipietro jako główny oraz liniowi – Duńczyk Lundsgaard i Szwed Nordlander.

14:31 – Curling – Po siedmiu endach skończył się także finał. Yako Matsuzawa i Philipp Hösli zdobywają złoty medal, wygrywają 11:5 z Han Yu i Rossem Whyte’m, którzy zajmują drugie miejsce.

14:19 – Curling – Siedem partii potrzebne było do rozstrzygnięcia losów brązowego medalu. Przypada on parze Ruiyi/Haarstad, która pokonuje Honokę Sasakie i Tylera Tardiego 10:1.

13:45 – Curling – Cztery endy zakończyły się także w meczu finałowym. Yako Matsuzawa i Philipp Hösli wygrywają 6:3 z Han Yu i Rossem Whyte’m.

13:42 – Curling – Na półmetku meczu o brązowy medal Zhao Ruiyi i Andreas Haarstad prowadzą aż 6:0 z Honoką Sasaki i Tylerem Tardim.

13:27 – Biathlon – Nie ma to jak solidna przepaść! Plasujący się na 6. miejscu Ukraińcy stracili do zwycięzców 2:51,2, natomiast Amerykanie przybiegli ledwie jedno miejsce niżej i stracili…6:20,6. Polacy jednak przybiegają na 15. miejscu w wyniku wycofania się z wyścigu fińskiej sztafety. 10:56,9 to strata biało-czerwonych. Złożyło się na to 5 karnych rund i 21 dobieranych nabojów!

13:22 – Biathlon – Kończymy biathlonowe zmagania na Youth Olympic Games 2016! Złoto przypadnie w rywalizacji sztafet mieszanych Norwegom – Marit Oeygard, Marthe Krakstad Johansen, Fredrikovi Bucher-Johassenowi i Sivertovi Guttorm Bakkenowi. Na drugim miejscu finiszują reprezentanci Niemiec, którzy stracili ledwie 7,6 sekundy. Podium uzupełni reprezentacja Włoch – 1:30,4. Czekamy jeszcze na Polaków, którzy zameldują się zapewne na 16. lokacie.

13:08 – Biathlon – Dla formalności trzeba napisać, że Polacy po trzech zmianach tracą do liderujących Norwegów… 8:58,3, co daje im 16. lokatę…

13:05 – Biathlon – I przed nami ostatnia zmiana! Norweżki na prowadzeniu z czasem 58:41,9. Jeszcze nic nie jest pewne, bo Niemki tracą tylko 21 sekund. Faktem jest jednak, że raczej Sivert Guttorm Bakken i Danilo Riethmuller rozstrzygną między sobą kwestie złotego medalu! Trzecia reprezentacja Włoch traci ponad 1,5 minuty! Na razie na zmianie 9 sztafet… Polacy daleko.

13:00 – Curling – Zaczynamy ostatnie spotkania turnieju par mieszanych. W finale zagrają Han Yu i Ross Whyte oraz Yako Matsuzawa i Philipp Hösli, natomiast o brąz powalczą Honoka Sasaki i Tyler Tardi oraz Zhao Ruiyi i Andreas Haarstad.

12:50 – Biathlon – Widać hierarchię sił w tym biegu. Pierwszą sztafetą, która notuje w piątym strzelaniu karną rundę (a konkretnie dwie) jest reprezentacja USA. Od tego momentu jednak zaczyna się przepaść między czołówką, a resztą sztafet. Wojciech Filip rozpoczyna od karnej rundy, co oczywiście chlubą być nie może. Strata do liderów około 5 minut. Oj, żeby tu się nie skończyło jakimś zdublowaniem…

12:40 – Biathlon – Trudno o tym pisać, ale bardzo źle strzelała Joanna Jakieła – trzy karne rundy Polki i wiele wskazuje na to, że będziemy się bić o uniknięcie zajęcia ostatniego miejsca. Tymczasem bardzo wyklarowała się sytuacja w czołówce. Marthe Krakstad Johansen zaliczyła dwa dobre strzelania i Norweżki odskakują na ponad pół minuty od drugich Niemek. Trzecie miejsce zajmują na razie Szwedki.

12:33 – Hokej – Próbowały Czeszki, osiągnęły w trzeciej tercji nawet sporą przewagę, ale nie zamieniło się to na zdobycz bramkową. Szwedki mistrzyniami olimpijskimi! Cieszą się teraz na tafli jak szalone. Czeszki ze srebrem, brązowe medale wywalczyły wczoraj Szwajcarki. Na 15:00 zaplanowano finał turnieju chłopców – USA zagra z Kanadą. Czy można sobie wyobrazić coś lepszego na zakończenie igrzysk niż taki hokejowy klasyk?

12:30 – Biathlon – Joanna Jakieła z dwoma dobieranymi nabojami. To nie była na pewno zła próba strzelecka, ale ciągle jest to 16. lokata. Ależ nieprawdopodobnie ciasno jest w czołówce! W tej chwili na trzech pierwszych miejscach znajdują się sztafety, które trzecie strzelanie miały bez pudła – Norwegia, Włochy i Niemcy.

12:22 – Biathlon – Pierwsza zmiana psuje nam właściwie całą rywalizację. Joanna Jakieła dostaje zmianę, tracąc do liderującej Finlandii 2:35,6. Dzisiaj nie będzie dobrego miejsca biało-czerwonych. Za Finlandią walka o drugie miejsce, pomiędzy Ukrainą, a Francją. Niedaleko są też Niemcy i Norwegia. Walka będzie jeszcze pasjonująca.

12:19 – Biathlon – I kolejne strzelanie niestety jeszcze słabsze. Polka zalicza jedną karną rundę i nasza pozycja na pewno się nie polepszy. Dalej biało-czerwona biegnie w okolicach 16. lokaty. Za nami tylko Bułgaria i Estonia. W trójce nic się nie zmienia.

12:13 – Biathlon – Trzy razy musiała dobierać naboje Natalia Tomaszewska, w efekcie czego Polacy na razie plasują się na 16. pozycji. Prowadzi reprezentacja Finlandii przed USA i Francją, ale różnice są niewielkie.

12:06 – Hokej – Szwedki po dwóch tercjach już bardzo bliskie tytułu mistrzyń olimpijskich. Kilka minut przed końcem drugiej części gry na 3:1 podwyższa Agnes Wilhelmsson.

12:05 – Biathlon – Przed nami ostatnie medalowe rozdanie podczas YOG 2016 w biathlonie. Jest to konkurencja mikstów. Na starcie są też reprezentanci Polski w składzie: Natalia Tomaszewska, Joanna Jakiela, Wojciech Filip i Przemysław Pancerz rywalizują w gronie osiemnastu sztafet. Trzymamy kciuki!

11:48 – Hokej – Sofie Lundin daje Szwedkom ponownie prowadzenie w finale. Druga dziś bramka Sundin.

11:20 – Hokej – Po 15 minutach gry w hokejowym finale dziewcząt mamy jednak remis. Czeszki bramkę na 1:1 strzeliły 4 sekundy przed syrena kończącą pierwszą tercje.

11:13 – Hokej – Sofie Lundin w 8 minucie gry daje Szwedkom prowadzenie choć w pierwszych minutach przewaga była po stronie Czeszek.

10:55 – Hokej – Już za chwilę finałowy mecz turnieju dziewcząt. Zagrają w nim Szwedki i Czeszki.

10:38 – Curling – W finale Yu i Whyte spotkają się z Yako Matsuzawą i Philippem Hösli, którzy wygrali 7:6 z Zhao Ruiyi i Andreasem Haarstadem.

10:28 – Curling – Han Yu i Ross Whyte jako pierwsi meldują się w finale. Chińsko-brytyjski duet pokonał w półfinale Honokę Sasaki i Tylera Tardiego 6:3.

9:47 – Curling – Półmetek osiągnął także drugi półfinał. W nim Matsuzawa i Hösli prowadzą z Ruiyi i Haarstadem 4:2.

9:42 – Curling – Cztery endy zakończyły się w meczu Sasaki/Tardi-Yu/Whyte. Na tablicy wyników mamy remis 2:2.

9:20 – Tak prezentuje się klasyfikacja medalowa przed dzisiejszymi finałami. Do dokończenia pozostały dziś cztery konkurencje.