Zamieni siatkówkę na Fistball? Robert Szczerbaniuk chce wystąpić na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich

Po zdobyciu tytułu młodzieżowego mistrza Europy i świata Robert Szczerbaniuk postawił przed sobą nowy, zupełnie nieoczekiwany cel. Były siatkarz AZS-u Częstochowa trenuję Fistball i planuje start na przyszłorocznych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich.

Fistball to połączenie siatkówki i tenisa na trawiastym boisku. W grze biorą udział drużyny liczące po pięciu zawodników. Co charakterystyczne dla siatkówki, piłkę odbija się pięścią lub otwartą dłonią. Tak jak w tenisie, piłka raz może odbić się od ziemi. Areną zmagań jest trawiaste boisku o wymiarach 20×50 metrów, podzielone siatką o wysokości 2 metrów. W zależności od poziomu rozgrywek gra się od trzech do pięciu setów do 11 punktów. Obowiązuje zasada dwupunktowej przewagi na koniec seta, jednak jest ona ważna tylko do 15 punktu.

Gospodarzem przyszłorocznych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich – World Games jest Wrocław. Wszystkie konkurencje w ramach tej dyscypliny zostaną rozegrane na Polach Marsowych. Reprezentacja Polski w fistballu wzięła udział w tegorocznych mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni zakończyli zmagania na siódmym miejscu. Odpadli w ćwierćfinale po porażce z późniejszymi triumfatorami imprezy – Niemcami. W składzie polskiego zespołu znalazł się między innymi Robert Szczerbaniuk.

39-latek jest związany z profesjonalną siatkówką od ponad 20 lat. Jego największe sukcesy w karierze reprezentacyjnej przypadły na lata 1996 – 1997. Z kadrą Ireneusza Mazura triumfował w mistrzostwach Europy juniorów, a rok później w mistrzostw świata juniorów. Z dorosłą kadrą siatkarzy wystąpił m.in. na igrzyskach olimpijskich w Atenach. W siatkówce klubowej aż sześciokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski – cztery razy w barwach Mostostalu i dwa razy w zespole Skry Bełchatów.

Póki co propozycje z siatkarskich klubów Szczerbaniuk dostał jedynie z Austrii i ze Słowacji. Były mistrz Polski zmierza ku końcowi siatkarskiej kariery, jednak wcale nie zamierza rezygnować ze sportu. Obecnie trenuję Fistball. Jego cel to triumf w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich – World Games. Polska jako gospodarz turnieju ma zapewniony udział. Do rywalizacji przystąpi jeszcze pięć innych nacji – Niemcy, Szwajcaria, Austria, Brazylia, Argentyna.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password