Zapaśnicy powalczą w Serbii o medale

Już jutro rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w zapasach kobiet i mężczyzn. W Belgradzie na macie zaprezentuje się ośiemnaścioro reprezentantów Polski. Mistrzostwa będą ostatnim sprawdzianem dla biało-czerwonych przed turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk olimpijskich.

 

W Serbii nie będzie możliwości wywalczenia kwalifikacji do Londynu. Z tego powodu nie wystartuje w tych zawodach brązowa medalistka z Pekinu – Agnieszka Wieszczek-Kordus. Polka dochodzi do zdrowia po operacji prawego kolana, którą przeszła pod koniec zeszłego roku. Agnieszka wystartuje jednak w połowie kwietnia w Europejskim turnieju kwalifikacyjnym w Sofii.

 

Największe szanse na medal mają zawodnicy, którzy na zeszłorocznych mistrzostwach świata zdołali wywalczyć przepustki olimpijskie. Damian Janikowski i Łukasz Banak w stylu klasycznym należą do faworytów w swoich kategoriach wagowych. Przypomnijmy, że rok temu Janikowski zdobył srebrny medal w MŚ w Stambule, a Banak został sklasyfikowany na 5. miejscu. W gronie desygnowanych na ME znajduje się aż siedmiu przedstawicieli specjalizujących się w stylu wolnym. Faworytem do medalu wśród wolniaków będzie Maciej Balawender. Pod nieobecność Agnieszki Wieszczek potencjalną kandydatką do wywalczenia krążka będzie olimpijka z Pekinu – Monika Michalik.

 

Początkowo również specjaliści od stylu klasycznego mieli wystąpić we wszystkich kategoriach wagowych. Niestety w ostatniej chwili ze składu wypadł Dawid Ersaetic. Zawodnik Unii Racibórz nabawił się kontuzji i musiał zrezygnować ze startu w Serbii.

 

Polacy w zeszłym roku spisali się przeciętnie na Mistrzostwach Europy w Dortmundzie. Z Niemiec biało-czerwoni przywieźli trzy krążki. Brązowe medale zdobyły wówczas: Iwona Markowska (48 kg), Katarzyna Krawczyk (55 kg) i Agnieszka Wieszczek-Kordus (72 kg). Polakom nie udało się siegnąć po medal. Najwyżej sklasyfikowani zostali wspomniani wyżej Janikowski i Balawender. Obaj ostatecznie uplasowali się na 5. pozycji.

 

W pierwszym dniu ME o powiększenie dorobku medalowego polskich zapasów powalczą: Anna Łukasiak (48 kg), Adam Blok (66 kg) i Radosław Baran (96 kg).

 

W kwietniu i w maju polscy zapaśnicy i zapaśniczki powalczą w trzech turniejach kwalifikacyjnych do IO. Pierwsze zawody odbędą się w Sofii (18-22 kwietnia). Przepustki olimpijskie z bułgarskich zawodów wywalczą dwie osoby z każdej kategorii wagowej. Kolejną szansą na zdobycie paszportu olimpijskiego będzie turniej w chińskim – Taiyuanie (26-29 kwietnia). Na zapaśników czekają 3 kwalifikacje, a zapaśniczki będą miały szansę na dwie przepustki do Londynu. Ostatnią możliwością na awans będą zawody majowe w Helsinkach (dwie osoby zdobędą kwalifikację w każdej kategorii).

 

Skład reprezentacji Polski na ME w Belgradzie:

 

styl klasyczny 
55 kg – Dawid Ersetic 
60 kg – Edward Barsegjan 
66 kg – Edgar Melkumov 
74 kg – Mateusz Wolny 
84 kg – Damian Janikowski 
96 kg – Damian Fedorowicz
120 kg – Łukasz Banak 

styl wolny 
55 kg – Adam Bieńkowski
60 kg – Krzysztof Bieńkowski 
66 kg – Adam Blok
74 kg – Adam Sobieraj 
84 kg – Maciej Balawender 
96 kg – Radosław Baran 
120 kg – Bartłomiej Bartnicki 

kobiety 
48 kg – Anna Łukasiak 
51 kg – Iwona Matkowska 
55 kg – Roksana Zasina 
59 kg – Katarzyna Krawczyk
63 kg – Monika Michalik 

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password