Zapasy – Grzegorz Brudziński nowym Prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego

Zarząd Polskiego Związku Zapaśniczego, zgodnie ze statutem, wybrał nowego Prezesa Związku. Kadencja aktualnych władz PZZ wygasa co prawda 5 listopada, ale w związku z nagłą śmiercią śp. Grzegorza Pieronkiewicza wyboru dokonano już teraz. Nowym Prezesem został również Grzegorz, ale Brudziński – wiceprezydent Światowej Komisji Sędziowskiej i Prezydent Europejskiej Komisji Sędziowskiej. 

W siedzibie Polskiego Związku Zapaśniczego sporo się działo. Kadencja aktualnych władz wygasa już 5 listopada więc weryfikowano kandydatury do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PZZ, członków zarządu PZZ i członków komisji rewizyjnej PZZ. Wybrano też nowego Prezesa Związku. Funkcję tę będzie pełnił Grzegorz Brudziński.

Pan Grzegorz urodził się w 1959 roku w Piszu. Jest polskim sędzią sportowym. Sędziuje od 1982 roku, a sędzią międzynarodowym jest od 1989 roku. W 1986 roku zdobył uprawnienia sędziego klasy E upoważniające do sędziowania mistrzostw świata i europy. Uczestnik Olimpiad : Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008 i Londyn 2012.

Od 2013 roku jest wiceprezydentem Światowej Komisji Sędziowskiej i Prezydentem Europejskiej Komisji Sędziowskiej przy Światowej Federacji Zapasów. Podczas olimpiady w Pekinie był kierownikiem maty odpowiedzialnym i decydującym na jednej z trzech mat.

Wszedł do grona rekordzistów sędziujących Igrzyska Olimpijskie, którzy sędziowali 3 Olimpiady. Lis sędziował również na trzech Igrzyskach i również w zapasach, a w podnoszeniu ciężarów sztuki tej dokonali Smalcerz i Przedpolski. Limit wieku dla sędziów zapaśniczych wynosi 65 lat, także pobicie rekordu uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich jest całkiem realne.

W 2009 roku został mianowany instruktorem tj. członkiem Komisji Sędziowskiej przy Światowej Federacji Zapasów. Komisja składa się z 11. osób z całego świata. Do obowiązków należy kontrola organizatorów i sędziów podczas mistrzostw kontynentalnych, świata i olimpiad. Nominuje sędziów na wyższe klasy sędziowskie i również ich degraduje. Komisja ta typuje również sędziów na Igrzyska Olimpijskie. Wydaje również przepisy wykonawcze interpretujące zasady walki zapaśniczej.

Grzegorz Brudziński jest pierwszym i jedynym polskim sędzią awansowanym na tak wysokie stanowisko w strukturach wszystkich światowych federacji sportu.

Wcześniej był zapaśnikiem stylu klasycznego w Budowlanych Olsztyn i Gliniku Gorlice. Z żoną Bożeną ma dwie córki : Annę i Kingę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password