Żeglarstwo, ME w klasie RS:X – Zofia Noceti-Klepacka mistrzynią Europy!

Zofia Noceti-Klepacka okazała się najlepsza podczas ME w żeglarskiej klasie RS:X w Marsylii. Zwycięstwo smakuje tym lepiej, bo odniesione w znacznie trudniejszym i nowym formacie rozgrywania regat.

Dziś odbyły się wyścigi fazy pucharowej, a więc nie liczyły się już wyniki z poprzednich dni. W ćwierćfinale zobaczyliśmy 12 najlepszych żeglarzy w klasyfikacji. Do półfinału mogło awansować tylko 6 zawodników. Wśród pań ćwierćfinałowy start na trzecim miejscu zakończyła Zofia Noceti-Klepacka. Ze słabym wiatrem nie poradziła sobie Maja Dziarnowska, która przypłynęła na 7.pozycji. W półfinale Noceti-Klepacka dopiero na samym końcu wyścigu zdołała wskoczyć na 3.lokatę, ostatnią dającą awans do finału. Tam Polka pokazała klasę i pokonała rywalki, tym samym zdobywając złoto ME. Srebro dla trzeciej zawodniczki igrzysk w Rio – Rosjanki Stefanii Elfutiny, a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Flavia Tartaglini.

Wśród mężczyzn nie wyszedł start Pawłowi Tarnowskiemu, który jako jedyny polski reprezentant awansował do dzisiejszych wyścigów pucharowych. Powracający do rywalizacji po kontuzji Polak w ćwierćfinale uplasował się na 9.miejscu i w klasyfikacji zawodów zajął 8.pozycję bo przed nim znalazł się jeszcze Koreańczyk Wonwoo Cho (mógł wystartować dzięki otwartej randze regat). Złoto wywalczył Francuz Louis Giard.

W Marsylii zakończyły się, także ME w klasie Finn. Piotr Kula zajął 16.lokatę, a Mikołaj Lahn był 23.