Żeglarstwo – MŚ w kalsie 470: Fenomenalne Polki mistrzyniami świata !

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska zdobyły złoty medal Mistrzostw Świata w klasie 470. W rozgrywanych nad Zatoką Salonicką mistrzostwach, Polki okazały się bezkonkurencyjne triumfując z kilkupunktową przewagą nad drugimi w klasyfikacji Brytyjkami.

Polska załoga prezentowała bardzo wysoką i równą dyspozycję przez całe mistrzostwa. Dzięki kolejnym wyścigom zakończonym w czołowej trójce, Polki zapewniły sobie miejsce na podium jeszcze przed rozegraniem wyścigu medalowego, a zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Jedynymi zawodniczkami, które mogły pozbawić je mistrzowskiego tytułu były tracące szesnaście punktów Brytyjki.

W wyścigu medalowym Polki popłynęły nieco słabiej, jednak siódme miejsce wystarczyło do triumfu z przewagą sześciu punktów nad Hanną Mills i Eilidh McIntyre. Trzecie miejsce zajęły Tina Mark i Veronika Macarol ze Słowenii.

Druga nasza załoga, Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk zaprezentowały się dużo słabiej i zakończyły zmagania w Salonikach na czterdziestej trzeciej pozycji. Najciekawszy jest fakt, że Polki sięgając po triumf, nie wygrały ani jednego wyścigu. Jest to pierwszy w historii medal mistrzostw świata dla polskiej kobiecej załogi w klasie 470.

  1. Agnieszka Skrzypulec, Irmina Mrózek Gliszczyńska
  2. Hannah Mills, Eilidh McIntyre (Wielka Brytania)
  3. Tina Mark, Veronika Macarol (Słowenia)
  4. Afrodite Zegers, Anneloes van Veen (Holandia)
  5. Bàrbara Cornudella Ravetllat, Sara Lopez Ravetllat (Hiszpania)
    …………………………………..
    43. Antonia Marciniak, Julia Oleksiuk

 

Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, którzy prowadzili od pierwszego dnia mistrzostw, mieli zaledwie jeden punkt przewagi nad Mathew Belcherem i Willem Ryanem z Australii. O triumfie decydował więc wyścig medalowy. Tam znacznie lepiej poradzili sobie zawodnicy z Antypodów, którzy zwycięstwem przypieczętowali tytuł mistrzów śwata. Szwedzi, którzy dopłynęli do mety na szóstej pozycji zdobyli srebrny medal, a brąz Austriacy. Dwie polskie załogi zostały sklasyfikowane na odległych pozycjach.

1. Mathew Belcher, Will Ryan (Australia)
2. Anton Dahlberg, Fredrik Bergstrom (Szwecja)
3. David Bergher, Lukas Maher (Austria)
4. Hippolyte Machetti, Sidoine Dantes (Francja)
5. Deniz Cinar, Ates Cinar (Turcja)
…………………………..
40. Maciej Sapiejka, Adam Krefft
52. Kamil Cesarski, Dominik Janowczyk

WYNIKI

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password