Żeglarstwo – MŚ w klasie Finn: W Nowej Zelandii o medale i kwalifikacje olimpijskie

W wybrzeży Takapuny w Nowej Zelandii rozpoczęły się MŚ w klasie Finn. Podobnie jak w innych klasach, także tutaj dla żeglarzy jest to kolejna okazja do zdobycia krajowej kwalifikacji na igrzyska w Rio 2016.

Dziś przy wietrze 11-13 węzłów odbyły się dwa wyścigi eliminacyjne. Wśród prawie 80 zawodników na liście startowej znalazło się dwóch Polaków. Piotr Kula mijał linię mety na 38. i 19.miejscu, a w generalce zajmuje 33.lokatę. W jego przypadku liczymy na dużo lepsze rezultaty. Z kolei Miłosz Wojewski mimo, że został zgłoszony do zawodów, to nie pojawił się na starcie. Na razie nie mamy informacji o przyczynach tej sytuacji. Na prowadzeniu jest reprezentant gospodarzy Andrew Murdoch, który przez większość kariery sportowej żeglował w klasie Laser, a na Finn przerzucił się dwa lata temu. Taką samą liczbę punktów ma drugi Brytyjczyk Giles Scott.

Klasyfikacja MŚ – Finn:

KRAJ ZAWODNIK R1 R2 PUNKTY
1 NZL Andrew MURDOCH 1 7 8
2 GBR Giles SCOTT 5 3 8
3 GBR Ed WRIGHT 4 13 17
4 CRO Ivan KLAKOVIC GASPIC 10 10 20
5 CRO Milan VUJASINOVIC 6 15 21
33 POL Piotr KULA 38 19 57
76 POL Milosz WOJEWSKI 78 DNC 78 DNC 156

KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE

Na razie nasza reprezentacja nie ma zapewnionej przepustki na igrzyska w tej klasie. Wywalczyć ją będzie można podczas tegorocznych MŚ w Takapunie (24-29.11), gdzie do rozdania będą cztery bilety dla państw, które jeszcze ich nie mają (Piotr Kula w tym zestawieniu zajmuje obecnie dziewiątą pozycję). Ostatnią szansą będą Europejskie regaty kwalifikacyjne, czyli przyszłoroczny Puchar Księżniczki Sofii na Majorce. Natomiast trwają już wewnętrzne kwalifikacje, które miałyby wyłonić olimpijczyka w przypadku wywalczenia olimpijskiego biletu. Podczas majowych ME w Splicie ośmiu polskich zawodników zaprezentowało się słabo i żaden nie punktował do „polskich” kwalifikacji.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password