Żeglarstwo: Przez Buenos Aires do Rio! Jutro początek MŚ w klasie 49er

Już jutro u wybrzeży Buenos Aires rozpoczną się mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie 49er. Dla polskich załóg będzie to okazja do zdobycia krajowej przepustki na igrzyska, na co zapewne stać naszych zawodników.

49er żagle823
Fot. Facebook – POL49er Team

Nasz kraj w klasie 49er jeszcze nie uzyskał przepustki na igrzyska w Rio. Połowa biletów została rozdana na ubiegłorocznych MŚ w Santander, gdzie do zdobycia kwalifikacji przez załogę Przybytek/Kołodziński zabrakło dosłownie kilku punktów. Kolejna szansa w Buenos Aires, gdzie odbędą się MŚ w klasie 49er. W Argentynie do wywalczenia będą trzy krajowe przepustki dla państw, które jeszcze jej nie uzyskały. Gdyby taką udało się zdobyć, to do Rio polecą zwycięzcy wewnętrznych kwalifikacji. Zaliczają się do nich trzy regaty: ME w Porto 2015 (zakończone), MŚ w Buenos Aires (16-22.11) oraz Puchar Księżniczki Sofii na Majorce (26 marzec – 2 kwiecień 2016). Na otwartych mistrzostwach Europy w Porto punktowały dwie polskie załogi. Za zajęcie piątej pozycji olimpijczycy z Londynu Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński mają na koncie 8 punktów, a Tomasz Januszewski i Jacek Nowak za szóste miejsce w klasyfikacji państw zdobyli siedem punktów. W ostatecznym rozrachunku do bilansu danej załogi będą zaliczać się najwyższe wartości punktowe z dwóch zawodów.

W Buenos Aires będziemy oglądać dwie polskie załogi: Tomasza Januszewskiego i Jacka Nowaka, a także Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego. Ci drudzy startowali już na igrzyskach w Londynie, gdzie zostali sklasyfikowani na 13.pozycji. Obie ekipy są bardzo mocne i stać je na walkę o medale całych regat.

Równolegle będą rozgrywane MŚ w innej olimpijskiej klasie – 49erFX kobiet, w której nie wystartują Polki

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password