Zimowa Uniwersjada 2017 za 26 dni: Jak to bywało w Polsce?

Stolica polskich Tatr ubiegała się już kiedyś o prawo zorganizowania igrzysk olimpijskich w wydaniu zimowym, bez skutku jak wiadomo. Posiada ona jednak doświadczenie w organizacji większych imprez jak opisywana tutaj Uniwersjada.

Ostatnią okazją do pokazania naszych umiejętności organizatorskich był rok 2001. Jak na gospodarzy przystało dorobek medalowy musiał być okazały, nasi sportowcy wywalczyli łącznie 14 medali, w tym 8 z najcenniejszego kruszcu, co dało nam finalnie 3 miejsce w klasyfikacji medalowej. Najwięcej medali dla Polski zdobył dla nas najlepszy polski biathlonista w historii, skądinąd zdobywca srebrnego krążka na „dorosłych” igrzyskach, Tomasz Sikora. Efektem jego startów były 3 złota indywidualnie, czwarte dołożył z kolegami w sztafecie. 2 złota zdobył znany obecnie, jako trener skoków narciarskich Łukasz Kruczek. 3 krążki zdobyły panie: dwukrotnie Dagmara Krzyżyńska w narciarstwie alpejskim, raz Blanka Isielonis w snowboardzie.

Po raz pierwszy sportowcy-studenci zawitali pod Giewont 8 lat wcześniej. W 1993 łupem zawodników z białym orłem na piersiach padło 5 medali, w tym 3 srebrne i 2 brązowe. Dało to nam 13 miejsce w klasyfikacji medalowej.