ZIO 2022: Aplikacja Krakowa wpłynie 7 listopada

international-olympic-committeeW czwartek 7 listopada Polski Komitet Olimpijski zgłosi do MKOl aplikację Krakowa dotyczącą przyznania stolicy Małopolski organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022r.

Kraków miałby być gospodarzem konkurencji łyżwiarskich, natomiast większość Igrzysk ma odbyć się w Zakopanem oraz na Słowacji (narciarstwo alpejskie). Nie byłby to pierwszy przypadek organizacji igrzysk olimpijskich przez dwa kraje – w 1920r. większość konkurencji rozegrano w Antwerpii, jednak zawody żeglarskie odbyły się na terenie Holandii, natomiast w 1956r. ze względu na australijskie przepisy o kwarantannie konkurencje jeździeckie odbyły się nie w Melbourne, lecz w Sztokholmie.

Termin składania aplikacji upływa tydzień później, 14 listopada. Do tej pory oficjalną chęć organizacji Igrzysk w 2022r. wyraziła jedynie kazachska Ałma-Ata. Plany zgłoszenia aplikacji mają także Oslo, Lwów oraz Monachium, natomiast Barcelona, pomimo pierwotnych zapowiedzi, wycofała się z walki o organizację Igrzysk. W dniach 4-6 grudnia 2013r. w siedzibie MKOl w Lozannie odbędzie się seminarium miast aplikujących, natomiast do 14 marca 2014r. będą one musiały wysłać pierwsze dokumenty dotyczące swoich wniosków. W lipcu Komitet Wykonawczy MKOl wybierze miasta, które uzyskają status kandydata. Ostateczny wybór zapadnie 31 lipca 2015r. na 127. Sesji MKOl w Kuala Lumpur.

Wojciech Nowakowski2408 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password