Zmarł Guo Jie – najstarszy olimpijczyk

15 listopada zmarł najstarszy żyjący olimpijczyk – Guo Jie. Chińczyk rzucał dyskiem na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku. Miał 103 lata.

W 1932 roku Jie dowiedział się o Liu Changchunie, który startował na igrzyskach w Los Angeles. Zainspirowany rodakiem, zapragnął uczestniczyć w tak wielkiej imprezie. Cztery lata później ustanowił rekord kraju w rzucie dyskiem wynikiem 41,07 m, co pozwoliło mu zrealizować marzenie – stał się członkiem ekipy narodowej na igrzyska w Berlinie.

Do Niemiec, z powodu braku finansów, udał się bez trenera i sprzętu treningowego. Nie przeszkodziło mu to w poprawieniu rekordu kraju o 6 centymetrów. Niestety wynik 41,13 m w eliminacjach nie pozwolił mu zakwalifikować się do finału.

Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem oraz instruktorem w cenionym instytucie wychowania fizycznego w Xi’an. Zajmował się tam m.in. badaniami nad zdrowiem oraz… długowiecznością. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku. Zmarł 15 listopada w wieku 103 lat.

Po jego śmierci najstarszym żyjącym olimpijczykiem, a raczej olimpijką została Ingeborg Sjoqvist – szwedzka skoczkini do wody (urodziła się w kwietniu 1912 roku, czyli cztery miesiące po Jie).

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password