Zwycięstwo Bjoergen, upadek Kowalczyk w finale

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w sprince w norweskim Drammen. Zwycięstwo odniosła Marit Bjoergen powiekszając przewagę nad Polką w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata o 40pkt. (obecnie ma 118pkt. przewagi).

W kwalifikacjach Polka była druga, a do swojej rywalki w walce o Kryształową Kulę, Marit Bjoergen, straciła zaledwie 0.29 s. W ćwierćfinale Norweżka była już o 17s szybsza, jednak miała znacznie trudniejsze rywalki i musiała znacznie mocniej pracować, natomiast Justyna mogła pozwolić sobie na luźniejszy bieg. Bjoergen biegła również w łatwiejszych warunkach, które z uwagi na opady śniegu z deszczem pogarszały się z każdą chwilą. W półfinale Polka była już tylko o 1.6s wolniejsza od Bjoergen. W decydującym biegu Kowalczyk przez długi czas była trzecia, trzymając się blisko Bjoergen i Astrid Jacobsen, jednak upadła i straciła dystans do Norweżek. Przez chwilę była przed nią jeszcze Chandra Crawford, ale Polka ją wyprzedziła zajmując miejsce na najniższym stopniu podium.

W ćwierćfinale nasza reprezentantka pokonała  Chandrę Crawford, Heidi Weng, Hannę Brodin, Denise Herrmann i Laurien van der Graaff, W półfinale pokonała ponownie Crawford, a także Aurore Jean, Anne Kylloenen, Nicole Fessel i Charlotte Kallę.

Wyniki sprintu w Drammen:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3:32.9

2. Astrid Jacobsen (Norwegia) +1.7

3. Justyna Kowalczyk (Polska) +7.5

4. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) +7.9

5. Chandra Crawford (Kanada) +13.6

6. Aurore Jean (Francja) +16.3

 

Klasyfikacja PŚ:

1. Marit Bjoergen (Nor) – 2195 pkt.

2. Justyna Kowalczyk (Pol) – 2077 pkt.

3. Therese Johaug (Nor) – 1510 pkt.

 

Klasyfikacja sprintu:

1. Kikkan Randall (USA) – 628 pkt.

2. Maiken Caspersen Falla (Nor) – 493 pkt.

3. Justyna Kowalczyk (Pol) – 487 pkt.

 

Kikkan Randall zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata. Kolejne zawody PŚ odbędą się w niedzielę w Oslo. Panie powalczą na dystansie 30 km techniką klasyczną. Do zdobycia na trasie będzie aż 160 punktów (15 pkt za cztery premie czasowe).