Zwycięstwo Caze, słaby występ Polek

Zwycięstwem Francuzki Amelie Caze zakończyły się zawody z cyklu Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym rozgrywane w węgierskiej miejscowości Szazhalombatta. Polskie zawodniczki zaliczyły słaby występ – wszystkie cztery zajęły miejsca pod koniec stawki.

Pierwsza konkurencja, szermierka, zakończyła się zwycięstwem Donaty Rimsaite, która wygrała 26 pojedynków i zdobyła 1048pkt. Dwie walki mniej wygrały Adrienn Toth, Krisztina Cseh i Amelie Caze, które zajęły ex aequo 2. miejsce. Na 21. miejscu z piętnastoma zwycięstwami sklasyfikowane zostały Katarzyna Wójcik i Aleksandra Skarżyńska, Sylwia Gawlikowska zajmowała 30. lokatę z dwunastoma zwycięstwami na koncie, a Magdalena Walesa z zaledwie sześcioma wygranymi pojedynkami była 35.

Nasze zawodniczki również słabo spisały się w pływaniu – Gawlikowska osiągnęła 19. czas, Wójcik -24., Skarżyńska – 30., a Walesa – 35., co oznaczało ostatnie miejsce po wycofaniu się Egipcjanki Medany. Po tej konkurencji, w której znaczny prym wiodły reprezentantki gospodarzy (trzy zawodniczki z kraju naszych bratanków znalazły się w pierwszej czwórce), na prowadzenie wyszła Caze, druga była Toth, trzecia Elodie Clovel. Polki, oprócz 26. Katarzyny Wójcik, znalazły się w czwartej dziesiątce (Gawlikowska na 31. miejscu, Skarżyńska na 32. a Walesa na 35.).

Jazda konna przełamała złą passę Walesy, która zaliczyła najlepszy występ spośród Biało-Czerwonych – z zaledwie dwoma zrzutkami zajęła 14. miejsce. Tylko jedną zrzutkę więcej miała Sylwia Gawlikowska, która sklasyfikowana została na 16. miejscu w tej konkurencji. Katarzyna Wójcik zarobiła na trasie swojego przejazdu 100pkt. karnych (22. miejsce), a Aleksandra Skarżyńska zdobyła zaledwie 984pkt. na 1200 możliwych co było 31. wynikiem w jeździe konnej. Jako jedyna czysty przejazd zaliczyła Niemka Annika Schleu. Prowadzenie w ogólnej klasyfikacji turnieju utrzymała Francuzka Caze, podobnie jak goniące ją Toth i Clouvel. Po trzech konkurencjach na 25. miejscu znajdowała się Katarzyna Wójcik, a tuż za nią sklasyfikowana była Sylwia Gawlikowska. 31. lokatę zajmowała Aleksandra Skarżyńska, a awans na 33. miejsce zaliczyła Magdalena Walesa.

Kombinacja dostarczyła kibicom najwięcej emocji. O ile startująca z 25 sekundami przewagi nad drugą Toth Amelie Caze wygrała zdecydowanie, to walka o dalsze miejsca trwała do samego końca. Słabe strzelanie Toth i Clouvel otworzyły drogę na podium czwartej do tej pory Rimsaite. Na trzecie miejsce z kolei z 17. pozycji awansowała Laura Asadauskaite. Awans, choć nie tak spektakularny, zaliczyły także reprezentanki Polski – Sylwia Gawlikowska zakończyła zmagania na Węgrzech w 26. pozycji, Aleksandra Skarżyńska zajęła 29. miejsce, a 32. była Magdalena Walesa. Jedynie Katarzyna Wójcik zaliczyła po tej konkurencji spadek – ostatecznie zajęła 28. lokatę.

Jutro na starcie zawodów staną panowie.Na liście startowej znajduje się tylko jeden nasz reprezentant, Remigiusz Golis.