Zwycięstwo Mutaia i Kebede w maratonie berlińskim

Geoffrey Mutai zwyciężył w 39. maratonie berlińskim. Kenijczyk uzyskał najlepszy w tym roku wynik – 2:04,15. W konkurencji kobiet najlepsza okazała się Etiopka – Aberu Kebede (2:20,30).

Bardzo dobre warunki atmosferyczne nie pomogły Kenijczykowi – Geoffrey Mutai poprawić rekordu świata, który od 2011 roku należy do Patricka Makau (2:03,38). Zwycięzca dzisiejszego maratonu finiszował w czasie 2:04,15. Mutai do końca toczył zażartą walkę o zwycięstwo ze swoim rodakiem – Dennisem Kimetto. Ostatecznie Geoffrey wyprzedził debiutującego na dystansie 42km195m Kimetto o zaledwie sekundę! Trzecie miejsce zajął Geoffrey Kipsang (2:06,12). Na 36. pozycji został sklasyfikowany Robert Latała (2:28,15). Wśród kobiet najlepiej zaprezentowała się Etiopka – Aberu Kebede. Afrykanka czasem 2:20,30 poprawiła swój rekord życiowy. Dla Kebede był to drugi triumf w maratonie berlińskim. Wcześniej zwyciężyła w 2010 roku. Podium uzupełniły – Tirfi Tsegaye (Etiopia) – 2:21,19 i Ukrainka – Olena Szurno – 2:23,32.

3. Olena Szurno (Ukraina) – 2:23,32

W niedzielę odbył się również 34. maraton warszawski. Pierwszy linię mety, umieszczoną na Stadionie Narodowym minął Kenijczyk – James Mutua. Afrykańczyk finiszował w czasie 2:15,02. Drugie miejsce zajął urodzony w Etiopii, mistrz naszego kraju – Yared Shegumo (2:15,26). Na trzecim stopniu podium stanął Marian Błaziński (2:15,34).

Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Ciołek. Zawodniczka AZS AWF Wrocław zdobyła jednocześnie tytuł mistrzyni Polski (czas – 2:34,15). Na drugiej pozycji uplasowała się Katarzyna Durak, a trzecia była Joanna Zakrzewski (Wielka Brytania).